Fajne jidlo - Krásná jako řecká bohyně Afrodita
Krásná jako řecká bohyně Afrodita

Krásná jako řecká bohyně Afrodita

Fajne jidlo

Rostliny jak je neznáme

Chcete být krásná jako řecká bohyně Afrodita? Víte jak působí červená řepa na náš organismu a jak ji připravit? Vše se dozvíte v tomto článku.

 • Něco z historie červené řepy?

  ČERVENÁ ŘEPA patří mezi zeleninu, kterou využívali k léčbě již ve staré Babylonii. Říká se, že ji (konkrétně řepné listy) používala i řecká bohyně Afrodita, která vděčila řepě za svou krásu. Díky rozpínavosti Římské říše se řepa rozšířila postupně po celém evropském kontinentu.

  Nejdříve se používaly pouze mladé listy, ale později lidé zjistili, že kořen této rostliny je chutný a má spoustu léčivým účinků.

  Jaké jsou léčivé účinky červené řepy?

  Řepa obsahuje důležité minerální látky, jako jsou draslík, hořčík, železo, jod, mangan, zinek, má vysoký obsah vitaminů C, E a je též kvalitním zdrojem kyseliny listové.

  Draslík upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Řepa celkově velmi dobře podporuje kardiovaskulární systém. Pokud například potřebujete snížit tlak, stačí denně vypít 2 šálky řepné šťávy. Protože podporuje vylučování cholesterolu, je vhodná při nemocech srdce a jelikož obsahuje v hojném množství betain, brání rozvoji kornatění tepen. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic.

  Řepa poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži a obsahuje též vzácné stopové prvky rubidium a cesium.

  Doporučuje se podávat k pročištění a podpoře činnosti jater a ledvin, při detoxikačních kůrách. Velmi dobře působí jako antioxidant.

  Jak upravit červenou řepu, aby chutnala všem, najdete v sekci Náš tip.

Náš tip

Recenze