Fajne jidlo - Pohanka pokrm našich předků
Pohanka pokrm našich předků

Pohanka pokrm našich předků

Fajne jidlo

Rostliny jak je neznáme

Pohanka patří k plodinám, které se opět vracejí do našich jídelníčků. Mnoho lidí ji miluje, ale také nesnáší. Musím se přiznat, že než jsem přišla na to, jak ji upravit, patřila jsem ke druhé skupině. Co se u nás doma změnilo a jak připravujeme pohanku dnes, se dozvíte v tomto článku.

 • Pohanka patří k plodinám, které se opět vracejí do našich jídelníčků. Mnoho lidí ji miluje, ale také nesnáší. Musím se přiznat, že než jsem přišla na to, jak ji upravit, patřila jsem ke druhé skupině.

  Její specifická chuť, hlavně po uvaření, mě přímo odpuzovala. Dnes už vím jak ji připravit, aby mi chutnala. J

  Proč bychom měli pohanku jíst?

  Pohanka je bohatým zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek. Nejdůležitější složkou, kterou pohanka obsahuje, je rutin podporující vstřebávání vitamínu C. Pohanka navíc příznivě působí na cévy a cévní systém vůbec.

  Pohanka dále obsahuje aminokyselinu lysin, jehož obsah je v porovnání s obilovinami 3 až 4 násobně vyšší. Lysin je látka, která pomáhá v prevenci herpetických virů (původci oparů).

  Velkým plusem pro pohanku je, že patří mezi přirozeně bezlepkové plodiny.

  Další léčivé účinky pohanky:

  • posiluje imunitní systém
  • látka rutin v pohance pomáhá při léčbě cévních a žilních onemocnění, křečových žilách, zánětech všeho druhu a krvácení z dásní a nosu
  • podporuje prokrvování
  • posiluje vazivové tkáně a ulevuje při hemeroidech

   

  Pohanku znali již naši předci ve 12. století, kdy uměli zpracovat celou plodinu. Používali slupky nejen jako výplň polštářů, ale také ji například luhovali do čajů.

  Dnes se ke všemu vracíme. Spousta našich zákazníků používá slupky jako výplň podsedáků nebo polštářů.

   podsedák

   

  Jak připravit pohanku, aby chutnala vám, i vaší rodině najdete v sekci Náš tip.

Náš tip

Recenze