Fajne jidlo - Máte rádi špenát?
Máte rádi špenát?

Máte rádi špenát?

Fajne jidlo

Rostliny jak je neznáme

Moje dcera tvrdí, že její spolužáci špenát moc v oblibě nemají. „A proč?“, zeptala jsem se jí. „Pamatuješ si tu zelenou kaši, co jste měli ve školní jídelně? Tak tu dostanou i dnes na svůj talíř“. Její odpověď mě moc nepotěšila. Proč jíst špenát, a jak ho upravit, aby dětem chutnal, se dozvíte v tomto článku.

 • Moje dcera tvrdí, že její spolužáci špenát moc v oblibě nemají. „A proč?“, zeptala jsem se jí. „Pamatuješ si tu zelenou kaši, co jste měli ve školní jídelně? Tak tu dostanou i dnes na svůj talíř“. Její odpověď mě moc nepotěšila.

  Špenát je potravina, která se dá připravit několika způsoby a myslím, že může chutnat snad každému.

  Nejdříve si řekneme, proč bychom měli špenát zařadit do svého jídelníčku?

  V první řadě je to vitamín K a A. Tyto dva vitamíny jsou v takovém množství, že po snězení jednoho šálku špenátu, získáte do těla více než denní dávku těchto obou vitamínů.

  Kyselina listová a mangan taky nejsou pozadu. Je to téměř denní dávka. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na vlákninu, vápník nebo bílkoviny.

  Špenátové listy se velmi často doporučují při dietách. Opět vezmeme jeden šálek špenátu, v kterém najdete jen 10 kalorií.

  Špenát obsahuje deset různých flavonoidů, které mají antioxidační účinky. Flavonoidy pomáhají nejen našemu srdci, ale také snižují riziko rakoviny prsu, prostaty, kůže nebo žaludku.

  Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, přidejte do svého jídelníčku špenát. Díky hořčíku a draslíku se krevní tlak upraví.

  Jaký má účinek vitamín K na náš organismus? Vitamín K zadržuje vápník v kostech a  proto jsou kosti pevnější. Proto by měli špenát jíst také děti a lidé, kteří se chtějí vyhnout osteoporóze.

  Špenát prospívá i zraku, je totiž dobrým zdrojem betakarotenu či luteinu, které prospívají očím.

  Už jste si našli důvod proč jíst špenát?

  V sekci Náš tip najde recepty, které snad pomůžou k větší propagaci špenátového zázraku.

Náš tip

Recenze