Fajne jidlo - Je mák droga?
Je mák droga?

Je mák droga?

Fajne jidlo

Rostliny jak je neznáme

Odpověď na tuto otázku je: ANO. Mák (latinsky Papaver) je zdrojem opia, a proto je v některých zemích jeho pěstování zakázáno.

 • Na našem území se pěstuje mák, který tuto látku obsahuje v minimálním množství. Česká republika patří mezi největší pěstitele na světě. V roce 2008 byla produkce v ČR 62% z celkové světové produkce. V ČR se však mák využívá převážně v potravinářství.

  U nás si nedovedeme bez této suroviny představit např. svatební koláče s makovou náplní nebo oblíbené jídlo našich dětí - šišky s mákem.

  Proč bychom měli mák zařadit do našeho jídelníčku?

  V první řadě jsou maková semena velmi bohatým zdrojem vápníku. Ve 100 g máku se nachází až 1 400 mg vápníku, což je nejvíce ze všech potravin. Je to 12x více než v mléce a 3x více než v sýru a proto je významnou náhradou za mléčné výrobky pro vegany nebo pro lidi s citlivostí na laktózu.

  Nejnovější výzkumy ukazují, že využitelnost vápníku z rostlin je mnohem lepší než z mléka a mléčných výrobků, ve kterých je vápník vázán na kasein (hlavní protein v savčím mléce).

  V máku najdete také vitamin E, sodík, draslík, hořčík, fosfor. Je významný také vysokým obsahem železa - ve 100 g je ho 9,76 mg, což je až 122 % doporučené denní spotřeby.

  Tuky jsou v máku zastoupeny ze 40 %, jsou to zejména glyceridy kyseliny stearové, palmitové a linolové.

  Jak prospívá našemu tělu?

  Pravidelnou konzumací máku přispějete k prevenci osteoporózy, je také velmi doporučován v době těhotenství. Mák má zklidňující účinky a velmi dobře působí na stav vlasů, nehtů a zubů.

  Kde se mák pěstuje?

  Jedna z rodin, která pěstuje mák v ČR je rodinná farma Ošťádalových, která se nachází nedaleko Břeclavi v typické jihomoravské vesničce s názvem Svatobořice-Mystřín. Mák je ručně sbírán a patří mezi nejkvalitnější odrůdu máku řazeného mezi BIO potraviny.

  Jak mák připravit?

  Několik zajímavých receptů najdete v sekci Náš tip na stránkách www.fajnejidlo.eu

Náš tip

Recenze