Fajne jidlo - Superpotraviny (superfoods) - QUINOA
Superpotraviny (superfoods) - QUINOA

Superpotraviny (superfoods) - QUINOA

Fajne jidlo

Superpotraviny

Quinoa je přirozeně bezlepková pseudoobilovina, která byla hojně pěstována původními obyvateli horských oblastí And již před více než 5 000 lety, a to zejména v Peru, Bolívii a Chile. Byla nezbytnou součástí posvátných obřadů starobylých Inků, kteří tuto plodinu nazývali „matkou všech zrn“.

 • Quinoa (Chenopodium quinoa, Merlík čilský; výslovnost: z původního „keen-wah“ a s příměsí španělštiny pak vzniklo „keen-oh-wa“ – „kínouva“) je přirozeně bezlepková pseudoobilovina, která byla hojně pěstována původními obyvateli horských oblastí And již před více než 5 000 lety, a to zejména v Peru, Bolívii a Chile.

  Byla nezbytnou součástí posvátných obřadů starobylých Inků, kteří tuto plodinu nazývali „matkou všech zrn“.

  Peru dodnes patří k největším komerčním producentům quinoi na světě. Plodina se postupně rozšířila po celé planetě přes Asii, zejména Indii a Japonsko, Afriku a nakonec pronikla i do Evropy.

  Význam této potraviny vzrostl celosvětově natolik, že byl rok 2013 vyhlášen Organizací spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) „Mezinárodním rokem quinoi“. Ze stovek druhů této plodiny jsou u nás nejznámější hlavně bílá, červená a černá quinoa.

  Je quiona superpotravina?

  V úvodním článku seriálu o superpotravinách jsme jako superpotraviny označili takové potraviny, u kterých můžeme obsah živin, ve srovnání s ostatními potravinami, považovat za významnější a zdravotně prospěšnější. Pojďme se tedy podívat na tuto zázračnou plodinu v kontextu s nutričními hodnotami.

  První významnou vlastností quinoi je její komplexní obsah všech devíti esenciálních aminokyselin (stavební složky všech proteinů, bílkovin), a to včetně methioninu nebo nedostatkového lysinu, i když v menším množství. I tak lze tvrdit, že quinoa je dobře použitelná jako plnohodnotná náhrada masa třeba u vegetariánů a veganů nebo lidí, kteří z jakéhokoli důvodu maso jíst nechtějí nebo nemohou. Ve 100g nevařené quinoi najdeme téměř 15% proteinů, což je více, než ve stejném množství rýže nebo kukuřice. Vařená quinoa má už „pouze“ kolem 4% bílkovin, takže je zřejmé, že nevařená verze uspokojí, co do obsahu bílkovin, více (doporučujeme přečíst si tematické články o klíčení, pro naklíčení quinoi budeme potřebovat asi 3 dny na klíčící misce).

  Naopak díky absenci bílkoviny zvané lepek (gluten), se tato potravina přímo nabízí všem s jakoukoli nesnášenlivostí nebo přecitlivělostí na lepek (celiaci, ale i ti, kteří z nějakého důvodu drží bezlepkovou dietu).

  Dalším přínosem je relativně vysoký obsah vlákniny (asi 6g ve 100g nevařené quinoi), a sice v rozpustné i nerozpustné formě. Ta rozpustná vláknina napomáhá stabilizovat glykémii (obsah cukrů v krvi), je tedy vhodná pro diabetiky I. i II. typu.

  Nakonec za zmínku rozhodně stojí, že je ne nevýznamným zdrojem kyseliny linolové (patří do skupiny omega-6 mastných kyselin), sacharidů, železa, fosforu, vápníku, hořčíku, manganu (nejvíce minerálů je obsaženo ve slupce semínka), vitamínu E, betakarotenu (provitamin A), vitamínu B2 (riboflavin), vitamínu B9 (kyselina listová – nezbytná v těhotenství pro správný vývoj plodu)… atd. atd. atd. Dalo by se toho sepsat ještě více, ale kdo by to četl, že?

  V kontextu s výše uvedeným si troufáme tvrdit: ano, QUINOA je superpotravina a to velmi významná. Dokonce i v NASA zařadili tuto plodinu na jídelníček astronautů, takže až budou lety do vesmíru běžnou formou našich dovolených, nezapomeňte si u astro-letušky nebo astro-stevarda objednat naklíčenou quinou :)

Náš tip

Recept:
Quinoa se zeleninouje na přípravu velmi jednoduchý recept, ale to nijak nesnižuje hodnotu výsledného chuťového požitku.

Produkty:
Quinoa bílá 250 g BIOHARMONIE
Quinoa 200 g Wolfberry

Články:
Jak quinou naklíčit- naše články o klíčení mohou být inspirací, jak quinou naklíčit a zachovat tak maximální obsah nutričně významných prvků
Soutěž o BIO balíček- měsíc březen je měsícem soutěže o BIO balíček. Jak se soutěže zúčastnit a o jaké ceny hrajeme?

Recenze