Fajne jidlo - Bylinky a koření jak je známe a neznáme (část 1.)
Bylinky a koření jak je známe a neznáme (část 1.)

Bylinky a koření jak je známe a neznáme (část 1.)

Fajne jidlo

Rostliny jak je neznáme

Koření a bylinky jsou již dlouho používány nejen k léčebným účelům, ale taky k dochucení pokrmů. Odkud pocházejí a jak je správně používat se dozvíte v toto článku.

 • Bazalka
  Bazalka  

  Svěže aromaticky vonící bylinka původem z Indie, do střední Evropy se dostala ve 12. století. Je nepostradatelnou součástí italské kuchyně. Používá se především do zeleninových salátů, těstovin, jídel s rajčaty a pokrmů z masa a ryb. Čerstvá bazalka se přidává až nakonec, aby neztratila svou specifickou chuť.

  Ve formě nálevu se používá při nachlazení, dýchacích potížích, nechutenství a zažívacích potížích

  Šťáva z čerstvých listů se používá na špatně se hojící rány a láčbu aft


  Pažitka
  Pažitka  

  Pěstování pažitky bylo dříve úzce spjato s pověrami. Pažitka bývala považována za prostředek proti čarám a kouzlům a pěstovala se proto s oblibou v klášterních zahradách. Svou jemně cibulovou chutí se hodí do bylinkových másel, vaječných pokrmů, pomazánek a nádivek, k ochucení polévek a omáček. Mají-li se zachovat vitaminy, jichž pažitka obsahuje velké množství, neměli bychom ji nikdy tepelně zpracovávat.

  Listy pažitky jsou zdrojem vitaínu C (až 100 mg ve 100 g čerstvé hmoty

  Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení


  Petržel
  Petržel  

  V antice sloužila petržel spíš jako léčivá rostlina než jako koření. Plody petržele jsou dosud součástí čajů k léčbě močového měchýře a ledvin. Teprve od 16. století se petržel stala běžnou kuchyňskou bylinkou. Pro svou univerzálnost se hodí k ochucení různých jídel, polévek, omáček, masa, ryb i brambor. Nejčastěji se používá k ozdobení pokrmů, výborná je v různých typech nádivek. Čerstvou petržel bychom neměli vařit, jinak ztratí z velké části svou vůni a chuť.

  Močopudné účinky jako diuretikum, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, upravuje činnost žaludku, podporuje trávení a působí proti nadýmání. Je také považována za učinné afrodiziakum

  dokáže osvěžit dech po konzumaci česneku či cibule

   

   


  Máta
  Máta  

  Aromatické druhy máty se používají již celá tisíciletí v kuchyni i v lékařství. Máta peprná byla poprvé popsána v 17. století v Anglii. Čerstvá máta má široké uplatnění v teplé i studené kuchyni. Doplňuje skvěle chuť jehněčího masa, ryb a plodů moře. Svým výrazným aroma dodává svěží chuť koktejlům, ovocným i zeleninovým salátům, zmrzlinám a dalším sladkým pokrmům. Výborný a osvěžující je čaj připravený z čerstvých listů máty.

  Působí chladivě, zmírňuje bolest a křeče, stimuluje trávení a tvorbu řluči, podpuruje chuť k jídlu

  Při zevním použití bojuje proti varážkám a svědění

  Vdechování páry uleví při rýmě a kašli


  Koriandr
  Koriandr  

  Patří k nejstarším známým kořenícím rostlinám. Od středověku se pěstovala v klášterních zahradách později také v selských zahradách. Výborně se hodí do nejrůznějších masových a zeleninových exotických pokrmů, do jídel s kari. Svým výrazným aroma se uplatní především v asijské a mexické kuchyni.

  Posiluje paměť, působí blahodárně na zažívání a trávení

  Odstraňuje nadýmání a křeče

Náš tip

Recenze