Fajne jidlo - Kakao si oblíbili už staří Aztékové. Proč?
Kakao si oblíbili už staří Aztékové. Proč?

Kakao si oblíbili už staří Aztékové. Proč?

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Kakao je opravdu skvělá surovina. Nejen, že se používá k výrobě čokolády, ale je nabité antioxidanty, minerály, a dokonce i vlákninou. A co víc, kakao je dostupné v různých formách, což z něj dělá super všestrannou potravinu, která vám v kuchyni nesmí chybět. V tomto článku se dozvíte o zdravotních výhodách kakaa a proč se kakao v minulosti používalo na pohřbech!

 • Co je kakao?

  Kakaovník je tropický strom pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Kakaovník produkuje plody zvané lusky, z nichž každý obsahuje 25 až 50 semen obklopených bílou dužinou. I když je tato dužina zcela jedlá, skutečné kouzlo je v semenech. Syrové kakaové boby jsou hořké a ořechové, ale jakmile se zpracují, rozvinou úžasnou čokoládovou chuť. Z bobů lze vyrobit produkty jako je čokoláda, kakaový prášek a kakaová zrna (neboli kakaové boby nalámané na malé kousky).

  Nutriční profil kakaa

  Kakaové boby obsahují vlákninu, mononenasycené tuky a minerály jako je draslík, hořčík a měď. Kakao je také plné antioxidantů, a vitamínu D, který podporuje vstřebávání vápníku. Obsah vitamínů v kakau závisí na způsobu zpracování bobů. Například, když se kakaové boby praží při vyšších teplotách, obsah antioxidantů má tendenci být nižší.

  3 polévkové lžíce kakaa obsahují:
  • 140 kalorií
  • 4 g bílkovin
  • 7 g tuku
  • 17 g sacharidů
  • 7 g vlákniny
  • 0 g cukru

  Jak se vyrábí kakao?

  Všechny kakaové boby procházejí fermentací. Výrobci vyjmou z lusků fazole potažené dužinou, pak je zakryjí banánovými listy nebo je vloží do dřevěných beden. Kvasinky a bakterie (které se přirozeně vyskytují ve vzduchu) se živí kakaovou dužinou a způsobují fermentaci dužiny. Tento fermentační proces uvolňuje chemikálie, které vstupují do kakaových bobů a spouštějí reakce, které rozvíjejí čokoládovou chuť. Po vysušení většina výrobců praží kakaové boby mezi 110–160 °C a po dobu 5–120 minut. Tento krok snižuje potenciálně škodlivé bakterie, které se často nacházejí v syrových kakaových bobech. Jediná nevýhoda je, že se pražením mírně snižuje obsah antioxidantů v kakau, zejména při vyšších teplotách a delších dobách vaření.

  6 zajímavostí o kakau

  Kolem roku 600 n.l. vyráběli Aztékové z bobů kakaovníku výživnou pastu, která se míchala s vodou. Přidávali do ní koření a nápoj nazvali „xocolatl“ neboli „hořká voda“ a věřili, že povzbuzuje rozum a duševní schopnosti.

  Španělé byli chytří, a zvládli udržet kakaové plantáže a výrobu čokoládového nápoje v tajnosti téměř 100 let! Prý se čokoládové boby kvůli svým léčivým schopnostem ukrývaly v klášterech u španělských mnichů, kteří posvátné zboží chránili a zpracovávali.

  V roce 2017 belgická firma Callebaut představila revoluční druh čokolády: ruby čokoládu. Je růžová, a přitom není ničím uměle dobarvovaná. Barvu i chuť jí dodávají speciální rubínové kakaové boby, ze kterých se získává.

  Tmavším kakaovým práškům dodává barvu tzv. alkalizace, což je proces, za jehož objevem v první polovině 19. století stojí Holanďan Coenraad van Houten. „Holandská“ kakaa tak nesou svůj název na počest chemika z Nizozemí, který přidáním regulátorů kyselosti do kakaové hmoty zajistil, že se výsledný prášek lépe rozpouští, má jemnější chuť a je výrazně tmavší.

  Zřejmě jako útěcha mrtvým, kteří měli přejít do dalšího světa, bylo kakao používáno i při pohřbech. Zbytky kakaa v nádobách byly běžně nacházeny v mayských hrobech.

  V semenech kakaovníku je obsažena látka zvaná theobromin. Ta má podobně jako kofein povzbuzující účinky na lidský organismus.

Náš tip

Recenze