Kateřina Pavelková
Pohanka patří mezi jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů mezi obilninami a pseudocereáliemi. Jedni ji milují a druhým nechutná. My máme pro vás ovšem tipy na recepty, které vám zaručené zachutnají. Pojďme se podívat na zdravotní benefity této superpotraviny!
Používá se do pohankového čaje nebo se zpracovává na krupici, mouku a nudle. Kuličky pohanky, používané v podstatě stejným způsobem jako rýže, jsou hlavní složkou mnoha tradičních evropských a asijských jídel.
Pohanka se stala oblíbená jako zdravá potravina díky vysokému obsahu minerálů a antioxidantů. Mezi její výhody může patřit zlepšení kontroly krevního cukru.
K jídlu se nejvíce pěstují dva druhy pohanky, pohanka obecná (Fagopyrum esculentum) a pohanka tatarská (Fagopyrum tartaricum). Pohanka se sklízí především na severní polokouli, zejména v Rusku, Kazachstánu, Číně a střední a východní Evropě.
Výživová hodnota pohanky je podstatně vyšší než u mnoha jiných obilovin. Výživové údaje pro 100 gramů syrové pohanky jsou:
Pohanka má nízké až střední skóre v glykemickém indexu (GI) – míra toho, jak rychle potravina po jídle zvyšuje hladinu cukru v krvi – a neměla by způsobit nezdravé skoky v hladině cukru v krvi.
Pohanka obsahuje slušné množství vlákniny, kterou vaše tělo nedokáže strávit. Tato živina je dobrá pro zdraví tlustého střeva. Vláknina je koncentrována ve slupce, která obaluje krupici pohanky.
Pohanka obsahuje malé množství bílkovin. Bílkoviny tvoří 3,4 % vařených pohankových krup. Protein v pohance je díky svému dobře vyváženému profilu aminokyselin velmi kvalitní. Je zvláště bohatý na aminokyseliny lysin a arginin.