Fajne jidlo - Pohanka a její účinky na zdraví
Pohanka a její účinky na zdraví

Pohanka a její účinky na zdraví

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Pohanka patří mezi jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů mezi obilninami a pseudocereáliemi. Jedni ji milují a druhým nechutná. My máme pro vás ovšem tipy na recepty, které vám zaručené zachutnají. Pojďme se podívat na zdravotní benefity této superpotraviny!

 • Co je pohanka?

  Pohanka patří do skupiny potravin běžně nazývaných pseudocereálie. Pseudocereálie jsou semena, která se konzumují jako obilná zrna, ale nerostou na trávách. Mezi další běžné pseudocereálie patří quinoa a amarant. Navzdory svému názvu není pohanka příbuzná s pšenicí a je tak bezlepková.

  Používá se do pohankového čaje nebo se zpracovává na krupici, mouku a nudle. Kuličky pohanky, používané v podstatě stejným způsobem jako rýže, jsou hlavní složkou mnoha tradičních evropských a asijských jídel.

  Pohanka se stala oblíbená jako zdravá potravina díky vysokému obsahu minerálů a antioxidantů. Mezi její výhody může patřit zlepšení kontroly krevního cukru.

  K jídlu se nejvíce pěstují dva druhy pohanky, pohanka obecná (Fagopyrum esculentum) a pohanka tatarská (Fagopyrum tartaricum). Pohanka se sklízí především na severní polokouli, zejména v Rusku, Kazachstánu, Číně a střední a východní Evropě.

  Nutriční hodny

  Sacharidy jsou hlavní složkou potravy pohanky. Přítomny jsou také proteiny a různé minerály a antioxidanty.

  Výživová hodnota pohanky je podstatně vyšší než u mnoha jiných obilovin. Výživové údaje pro 100 gramů syrové pohanky jsou:

  • 343 kalorií
  • 10 % vody
  • 13 g bílkovin
  • 71 g sacharidů
  • 0 g cukru
  • 10 g vlákniny
  • 3 g tuku

  Pohanka má nízké až střední skóre v glykemickém indexu (GI) – míra toho, jak rychle potravina po jídle zvyšuje hladinu cukru v krvi – a neměla by způsobit nezdravé skoky v hladině cukru v krvi.

  Pohanka obsahuje slušné množství vlákniny, kterou vaše tělo nedokáže strávit. Tato živina je dobrá pro zdraví tlustého střeva. Vláknina je koncentrována ve slupce, která obaluje krupici pohanky.

  Pohanka obsahuje malé množství bílkovin. Bílkoviny tvoří 3,4 % vařených pohankových krup. Protein v pohance je díky svému dobře vyváženému profilu aminokyselin velmi kvalitní. Je zvláště bohatý na aminokyseliny lysin a arginin.

  Minerály v pohance

  Minerály ve vařené pohankové krupici jsou ve srovnání s jinými obilovinami obzvláště dobře vstřebatelné. Nejhojnějšími minerály v pohance jsou:

  • Mangan: nachází se ve vysokém množství v celých zrnech, je nezbytný pro zdravý metabolismus, růst, vývoj a antioxidační obranu vašeho těla.
  • Měď: v západní stravě často chybí, je základním stopovým prvkem, který může při konzumaci v malých množstvích prospívat zdraví srdce.
  • Hořčík: pokud je tento esenciální minerál ve vaší stravě přítomen v dostatečném množství, může snížit riziko různých chronických stavů, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby.
  • Železo: nedostatek tohoto důležitého minerálu vede k anémii, což je stav charakterizovaný sníženou kapacitou krve přenášet kyslík.
  • Fosfor: tento minerál hraje zásadní roli při růstu a údržbě tělesných tkání.

  Alergie na pohanku

  Alergie na pohanku se pravděpodobněji rozvine u těch, kteří konzumují pohanku často a ve velkém množství. Fenomén známý jako alergická zkřížená reaktivita způsobuje, že tato alergie je častější u těch, kteří jsou již alergičtí na latex nebo rýži. Příznaky mohou zahrnovat kožní vyrážky, otok a zažívací potíže.

Náš tip

Recenze