Fajne jidlo - Granátové jablko: 10 důvodů, proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku
Granátové jablko: 10 důvodů, proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku

Granátové jablko: 10 důvodů, proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Dnes je šťáva z granátového jablka zkoumána pro její zdravotní benefity. Může pomoci při prevenci rakoviny, podpoře imunity a plodnosti. Jako lék se granátové jablko používá více jak tisíc let. Co dalšího jste ještě o granátovém jablku nevěděli?

 • 1. Antioxidanty

  Semínka granátového jablka získávají svůj zářivý červený odstín z polyfenolů. Tyto chemikálie jsou silné antioxidanty. Šťáva z granátového jablka obsahuje vyšší hladiny antioxidantů než většina ostatních ovocných šťáv. Má také třikrát více antioxidantů než červené víno a zelený čaj. Antioxidanty ve šťávě z granátového jablka mohou pomoci odstranit volné radikály, chránit buňky před poškozením a snížit záněty v těle.

  2. Vitamín C

  Šťáva z jednoho granátového jablka obsahuje více než 40 procent vaší denní potřeby vitaminu C. Vitamín C pomáhá vytvářet kolagen, který má vliv na funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Naopak nedostatek vitamínu C se může projevit jako únava nebo bolest svalů a kloubů.

  3. Prevence rakoviny

  Vědci nedávno zjistili, že šťáva z granátového jablka může pomoci zastavit růst buněk rakoviny prostaty. Studie ve zkumavkách ukázaly, že látky obsažené v granátovém jablku mohou snížit zánětlivou aktivitu v zažívacím traktu, stejně jako v buňkách rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva.

  4. Podpora trávení

  Šťáva z granátového jablka může snížit zánět ve střevě a zlepšit trávení. Může být prospěšná pro lidi s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou a jinými zánětlivými onemocněními střev. Obnovuje také střevní mikroflóru, působí antisepticky a protizánětlivě.

  5. Prevence artritidy

  Flavonoly ve šťávě z granátového jablka mohou pomoci blokovat zánět, který přispívá k osteoartróze a poškození chrupavky. Šťáva je aktuálně studovaná pro její potenciální účinky na osteoporózu, revmatoidní artritidu a další typy artritidy a záněty kloubů. Artritida je v západních zemích již běžným problémem. Látky obsažené v granátovém jablku, které mají protizánětlivé účinky, dokážou blokovat enzymy, o nichž je známo, že poškozují klouby u lidí s osteoartrózou.

  6. Prevence onemocnění srdce

  Šťáva z granátového jablka je označována jako šťáva nejzdravější pro srdce. Uvádí se, že chrání srdce a tepny. Malé studie prokázaly, že šťáva zlepšuje průtok krve a zabraňuje ztuhnutí tepen. Může také zpomalit hromadění cholesterolu v tepnách. Granátové jablko ovšem může negativně reagovat s léky na krevní tlak a cholesterol. Promluvte si nejprve se svým lékařem, než si dopřejete šťávu nebo užijete doplněk extraktu z granátového jablka.

  7. Antivirotikum

  Mezi vitamínem C a dalšími živinami podporujícími imunitu, jako je vitamín E, může šťáva z granátového jablka předcházet nemocem a bojovat s infekcí. V laboratorních testech bylo také prokázáno, že granátové jablko jsou antibakteriální a antivirové povahy.

  8. Vitamíny

  Kromě vitamínu C a vitamínu E je šťáva z granátového jablka dobrým zdrojem kyseliny listové, draslíku a vitamínu K. Ať už se rozhodnete přidat granátové jablko do svého každodenního jídelníčku, nebo ho jen občas popíjet, zkontrolujte etiketu, abyste se ujistili, že se jedná o 100 % čistou šťávu z granátového jablka bez přidaného cukru.

  9. Podpora plodnosti

  Koncentrace antioxidantů ve šťávě z granátového jablka a schopnost ovlivnit oxidační stres z ní činí potenciální podporu plodnosti. Bylo prokázáno, že oxidační stres způsobuje dysfunkci spermií a snižuje plodnost u žen. Bylo také prokázáno, že šťáva pomáhá snižovat oxidační stres v placentě. Pití šťávy z granátového jablka může také zvýšit hladinu testosteronu u mužů a žen.

  10. Lék na cukrovku

  Granátové jablko se tradičně používalo jako lék na cukrovku na Blízkém východě a v Indii. Zatímco o účincích granátového jablka na diabetes stále není mnoho známo, může pomoci snížit inzulínovou rezistenci a snížit hladinu cukru v krvi.

Náš tip

Recenze