Fajne jidlo - Pitahaya – Ovoce s dračím vzhledem
Pitahaya – Ovoce s dračím vzhledem

Pitahaya – Ovoce s dračím vzhledem

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Dračí ovoce je tropické ovoce, které je v posledních letech stále populárnější. Láká nás jeho exotický vzhled a nádherně růžová barva. U nás není dračí ovoce úplně běžně k dostání, ale my vám prozradíme, jak ho vždy po ruce. Už se těšíte, až si ho přidáte do své snídaňové kaše?

 • Co je dračí ovoce?

  Dračí ovoce je potravina, která roste na popínavém kaktusu zvaném hylocereus, který najdete v tropických oblastech po celém světě. Název rostliny pochází z řeckého slova „hyle“, což znamená „dřevěný“, a latinského slova „cereus“, což znamená „vosk“. Navenek má plod vzhled svítivě růžové nebo žluté cibulky s klasovitými zelenými listy, které kolem ní vystřelují jako plameny. Když ho rozříznete, uvnitř najdete bílou nebo sytě růžovou dužinu posetou černými semínky, kterou lze jíst.

  Toto ovoce se vyskytuje v odrůdách s červenou a žlutou kůží. Kaktus původně rostl v jižním Mexiku a Jižní a Střední Americe. Francouzi jej přivezli do jihovýchodní Asie na počátku 19. století. Středoameričané tomu říkají „pitahaya“. V Asii je to „jahodová hruška“. Dračí ovoce je šťavnaté s mírně nasládlou chutí, kterou někteří popisují jako křížence kiwi, hrušky a vodního melounu.

  Dračí ovoce a jeho zdravotní výhody

  Je bohatý na antioxidanty, jako jsou flavonoidy, kyselina fenolová a betacyanin. Tyto přírodní látky chrání vaše buňky před poškozením volnými radikály – molekulami, které mohou vést k onemocněním, jako je rakovina a předčasné stárnutí.

  Obsahuje prebiotika, což jsou potraviny, které vyživují zdravé bakterie zvané probiotika ve vašem střevě. Konkrétně dračí ovoce podporuje růst probiotik laktobacilů a bifidobakterií. Ve vašem střevě mohou tyto bakterie zabíjet viry a bakterie způsobující onemocnění. Pomáhají také s trávením potravy.

  Na rozdíl od většiny čerstvého ovoce obsahuje dračí ovoce slušné množství železa. Železo hraje hlavní roli při přenosu kyslíku ve vašem těle a také pomáhá přeměnit jídlo na energii. Pokud se nekontroluje, nedostatek železa může vést k anémii.

  Jak mít dračí ovoce vždy po ruce?

  Nejlepší je mít čerstvé dračí ovoce, které koupíte na trhu. Ale kde teď s nadcházející zimou sehnat dračí ovoce?

  Vyzkoušejte Dračí ovoce prášek 200 g Les Fruits du Paradis. Pokud budete sáček dobře skladovat, což je na suchém, chladném a tmavém místě, vydrží vám i 2 roky od okamžiku produkce. A jak s ním pracovat? Přidejte si lžičku prášku do vašeho smoothie, snídaňové kaše či do jogurtu. Nejenže si jídlo obohatíte o slušnou dávku vitamínů, ale nádherně vám ho pitahaya obarví na růžovo a vaše jídlo bude vypadat opravdu exoticky. Kam byste si přidali prášek vy?

Náš tip

Recenze