Fajne jidlo - 5 způsobů, jak posílit přirozenou obranyschopnost vašeho těla
5 způsobů, jak posílit přirozenou obranyschopnost vašeho těla

5 způsobů, jak posílit přirozenou obranyschopnost vašeho těla

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Pokud chcete posílit svou imunitu, musíte udělat několik změn ve stravování a životním stylu, abyste mohli posílit přirozenou obranyschopnost vašeho těla a pomoci mu v boji proti škodlivým patogenům nebo choroboplodným organismům. Zde je 9 tipů, jak přirozeně posílit imunitu nejen v zimním období.

 • 1. Dostatek spánku

  Spánek a imunita spolu úzce souvisí. Ve skutečnosti je nedostatečný nebo nekvalitní spánek spojen s vyšší náchylností k nemocem.

  Dospělí by se měli snažit spát 7 nebo více hodin každou noc, zatímco dospívající potřebují 8–10 hodin a mladší děti a kojenci až 14 hodin. Pokud máte problémy se spánkem, zkuste omezit čas strávený na telefonu před spaním, protože modré světlo vyzařované z vašeho telefonu, televize či počítače může narušit váš cirkadiánní rytmus nebo přirozený cyklus probuzení a spánku vašeho těla.

  Mezi další tipy spánkové hygieny patří spánek v úplně tmavé místnosti nebo používání spánkové masky, chození spát každou noc ve stejnou dobu a pravidelné cvičení.

  2. Jezte více celozrnných rostlinných potravin

  Celé rostlinné potraviny jako ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny jsou bohaté na živiny a antioxidanty, které vám mohou pomoci zvýšit obranyschopnost organismu.

  Antioxidanty jsou látky, které jsou důležité v boji s volnými radikály, a při jejich nedostatku se v těle může vytvořit chronický zánět. Chronický zánět je spojen s řadou zdravotních stavů, včetně srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a některých druhů rakoviny.

  Vláknina v rostlinných potravinách vyživuje komunitu zdravých bakterií ve vašem střevě. Robustní střevní mikrobiom může zlepšit vaši imunitu a pomoci zabránit tomu, aby se škodlivé patogeny dostaly do vašeho těla přes váš trávicí trakt. Ovoce a zelenina jsou navíc bohaté na živiny, jako je vitamín C, který může zkrátit dobu trvání běžného nachlazení.

  3. Jezte více zdravých tuků

  Zdravé tuky, jako jsou ty, které se nacházejí v olivovém oleji nebo avokádu, mohou posílit imunitní odpověď vašeho těla na patogeny snížením zánětu. Přestože zánět nízké úrovně je normální reakcí na stres nebo zranění, chronický zánět může potlačit váš imunitní systém. Olivový olej, který je vysoce protizánětlivý, je spojen se sníženým rizikem chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a diabetes.

  4. Jezte více fermentovaných potravin nebo užívejte probiotický doplněk

  Fermentované potraviny jsou bohaté na prospěšné bakterie zvané probiotika, které osidlují váš trávicí trakt. Mezi tyto potraviny patří jogurt, kysané zelí, kimchi, kefír a natto. Pokud pravidelně nejíte fermentované potraviny, další možností jsou probiotické doplňky. Podle studií i tyto potraviny a doplňky stravy příznivě působí na vaši imunitu.

  5. Zůstaňte hydratovaní

  Hydratace vás nemusí nutně chránit před bakteriemi a viry, ale prevence dehydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví. Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a bránit vašemu fyzickému výkonu, soustředění, náladě, trávení a funkci srdce a ledvin. Tyto komplikace mohou zvýšit vaši náchylnost k onemocnění. Abyste předešli dehydrataci, měli byste denně vypít dostatek tekutin, aby vaše moč byla světle žlutá. Ideální tekutinou je čistá voda, protože neobsahuje kalorie, přísady a cukr. Mějte na paměti, že budete potřebovat více tekutin, pokud intenzivně cvičíte, pracujete venku nebo žijete v horkém klimatu.

Náš tip

Recenze