Fajne jidlo - Dýně a její blahodárné účinky na zdraví
Dýně a její blahodárné účinky na zdraví

Dýně a její blahodárné účinky na zdraví

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Dýně je tykev, kterou lidé často považují za tradiční halloweenskou dekoraci. Ovšem nejedná se jen o dekoraci, kterou si postavíme před dveře, naopak, dýně má spoustu zdravotních benefitů. Jakých? To už se dozvíte v dnešním článku.

 • Vybírejte vždy tu nejtěžší

  Dýně, původem ze Severní Ameriky, je výživná zelenina, která má sice nízký obsah kalorií, ale za to je bohatá na vitamíny a minerály, které jsou obsaženy jak v dužině, semenech, tak v listech a šťávách z dýní. Pokud budete kupovat dýni, vybírejte vždy tu nejtěžší, je to známka toho, že obsahuje méně semínek a více dužiny.

  Zdroj beta karotenu

  Dýně má řadu výživných látek, včetně toho, že je jedním z nejznámějších zdrojů beta karotenu. Beta karoten je silný antioxidant, který dodává oranžové zelenině a ovoci krásnou výraznou barvu. Tělo si umí beta karoten přeměnit na vitamín A.

  Konzumace potravin s vysokým obsahem beta karotenu může mít následující zdravotní výhody:

  • Podporuje zdravou pleť a vlasy
  • Působí jako prevence cukrovky
  • Snižuje riziko obezity a celkové úmrtnosti
  • Snižuje riziko věkem podmíněné degenerace
  • Prevence před srdečními chorobami
  • Snižuje riziko vzniku určitých typů rakoviny

  3 nejoblíbenější odrůdy dýně

  Existuje spoustu typů a odrůd dýní. Nejenom těch okrasných, ale samozřejmě i těch, které můžeme použít v kuchyni. Před nedávnem se těšila velké oblibě dýně Hokkaido, ale v dnešní době umíme používat, a v obchodech najdeme, stále více druhů jedlých dýní.

  Špagetová dýně

  Je největší plodící dýně, která má plody okolo 1-3 kg. Plody mají kulovitý nebo protáhlý tvar. Barvu má krémovou, žlutou i oranžovou. Obsahuje vláknitou dužinu, a po tepelné úpravě dužina připomíná špagety, od toho je také odvozen její název. Nejvíce se hodí jako náhrada těstovin, ale taky z ní můžete zkusit vyrobit špagetové zelí, to je výzva!

  Hokkaido

  U nás je tato dýně absolutně nejoblíbenější. Její plod váží 1-2 kg. Můžeme vidět tmavě oranžovou, ale taky zeleně zbarvenou Hokkaido dýni. Zajímavostí je, že je to jediná dýně, která se nemusí před tepelnou úpravou loupat. Nejvíce se hodí jako příloha, jen tak pečená, do slaných koláčů nebo z ní připravte smažené dýňové placičky.

  Máslová dýně

  Tento druh je obzvlášť náročný na teplo, proto jej na evropských polích nenajdete. Plod má hruškovitý tvar a obsahuje hodně dužiny a málo semínek. Její chuť je jemná, nasládlá a máslová. Nejvíce se hodí k rozmixování do pyré, kaší, polévek či marmelád.

  Existuje mnoho způsobů, jak zařadit dýni do dezertů, polévek, salátů nebo zavařenin. Stačí si najít ten správný recept a pustit se do vaření. Uvařte si Dýňové rizoto nebo vyzkoušejte Dýňové Pyré S Brambory.

Náš tip

Recenze