Fajne jidlo - Vlašské ořechy: vše co o nich potřebujete vědět
Vlašské ořechy: vše co o nich potřebujete vědět

Vlašské ořechy: vše co o nich potřebujete vědět

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Vlašské ořechy jsou u nás jedním z nejznámějších a nejvyužívanějších druhů ořechů vůbec. Mají lahodnou, silně ořechovitou chuť a rozmanitý způsob využití. Nejsou však blahosloveny jen pro svou chuť, ale i pro svůj obsah výživných látek. V čem jsou vlašské ořechy tak úžasné a proč bychom je měli jíst denně?

 • Brainfood

  Vlašské ořechy už svým tvarem a povrchovou strukturou, který připomíná mozek, evokují zdravotní benefity pro zdraví mozku (brainfood), ale tím to nekončí. Podporují snížení hladiny špatného cholesterolu v těle, zlepšují metabolismus a působí proti vzniku diabetu. Mají také protizánětlivé účinky, podporují proces hubnutí a podporují dobrou náladu.

  100 g ořechů obsahuje 2700 kJ

  Vlašský ořech je energeticky i nutričně velice bohatá potravina; 100 g ořechů v sobě ukrývá v průměru 2700 kJ (např. 100 g oblíbené lískooříškové tatranky obsahuje v průměru 2200 kJ). Na rozdíl od populární sušenky však ořechy neobsahují tzv. prázdné kalorie, které sice vašemu organismu dodají energii, ale nepřinesou s sebou žádné nutričně cenné látky (vitamíny, minerály atd.).

  Zdroj kyseliny alfa-linolenové (ALA)

  Kromě mimořádné chuti ale nabízí tyto přírodní poklady významné nutriční benefity a přínosy pro naše zdraví. Ze všech druhů ořechů obsahují zrovna ty vlašské nejvíce zdravých tuků ALA (kyselina alfa-linolenová, což je typ omega-3 mastných kyselin), které působí protizánětlivě a podporují snižování cholesterolu i krevního tlaku, čímž v podstatě chrání zdraví srdce.

  Vědci tvrdí, že konzumace hrsti ořechů každý den je zdánlivě malá změna, která je ale významným přínosem pro kondici celého kardiovaskulárního systému.

  Vitamíny B komplexu

  Díky vitamínům skupiny B konzumace vlašáků prospívá pokožce, vlasům a nehtům, údajně podporují i potenci. Nutno dodat, že od pradávna je všem ořechům včetně vlašských připisována zásluha za správný vývoji mozku a podpora inteligence, takže by měly být součástí jídelníčku i malých dětí.

  Syrové i pražené

  Nejzdravější způsob konzumace ořechů je jíst je syrové nebo si je lehce upražit v troubě při teplotách pod 175°C. Pokud budete ořechy pražit, vždy je pražte za sucha a nikdy nekonzumujte ořechy pražené na rostlinných olejích (a to ani na těch, které jsou jinak zdraví prospěšné). Dochází tím totiž ke značnému zvýšení obsahu tuků a na oleji pražené ořechy tak v dlouhodobém měřítku mohou nadělat více škody než užitku, a naopak zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění či mozkové mrtvice nebo způsobit přibývání na váze.

Náš tip

Recenze