Fajne jidlo - Švestky – vše, co o nich potřebujete vědět
Švestky – vše, co o nich potřebujete vědět

Švestky – vše, co o nich potřebujete vědět

Kateřina Pavelková

Náš tip

Švestky jsou všude kolem nás. Maminky a babičky pečou švestkové koláče, kynuté knedlíky plněné švestkami a tatínci pálí slivovici. Výborná a sladká chuť v kombinaci se skořicí je všem známá. Věděli jste o všech účincích na naše zdraví? Také vám povíme, k čemu využít pecky, které rozhodně nevyhazujte.

 • Ovoce pozdního léta

  Švestky jsou bezesporu oblíbeným ovocem pozdního léta, právě teď dozrál jeho čas, a když se rozhlédnete kolem domu, určitě vy nebo sousedé budou mít strom, kde rostou tito fialoví krasavci.

  Slivoň švestka je známý strom z rodu slivoň, jehož plodem je švestka. Plody se konzumují velmi často syrové, ale i mražené, sušené nebo kompotované. Velmi známá forma úpravy švestek jsou povidla, které jsou výborné v buchtách nebo na koláči.

  Zdroj draslíku

  Švestky jsou výborným zdrojem draslíku, ale také betakarotenu, železa a vitamínu B komplexu. Dále obsahují až 15 % cukru, jedná se o glukózu a sacharózu. Ale pozor na sušené švestky, kde může výrobce přidat cukr navíc. Ani vláknina není zanedbatelná, švestky ji obsahují zhruba 7 g na 100 g.

  Na švestkách byly objeveny triterpenoidy, což jsou látky, které působí proti bakteriím v ústech. Účinně potlačují nárust bakterií, které způsobují zánět sliznice dásní i bakterií, které mají na svědomí zubní kaz.

  Účinně působí jako lék na revmatismus, onemocnění jater i krevního oběhu. Dobrou volbou jsou při zácpě a celkově střevních problémech.

  Sířené nebo nesířené švestky?

  Pokud jdete kupovat sušené švestky, jistě jste si všimli, že mohou být buď sířené nebo nesířené. Švestky, které výrobci upravují sířením, tedy oxidem siřičitým, mají krásnou barvu a nejsou scvrklé, ale plné. Zkrátka vypadají líp, ale citlivějším osobám mohou naopak uškodit. Takové švestky působí silně kyselinotvorně, mohou způsobovat nadýmání, střevní potíže a bolest hlavy. Proto je vhodné švestky před konzumací opláchnout horkou vodou.

  Pecky nevyhazujte

  Pokud rádi baštíte švestky, pecky rozhodně nevyhazujte. Jsou skvělé k výrobě zahřívacích polštářků. Stačí pecky umýt, osušit a vložit je do polštářku. Pokud vás rozbolí záda, klouby, svaly nebo se prostě jen potřebujete prohřát po náročném dni, vložte polštářek na chvíli do trouby. Pecky se krásně nahřejí a vy si už jen užíváte nerušeného odpočinku.

  Máme pro vás originální recept, vyzkoušejte Šátečky se švestkovou pastou, které budou zaručeně chutnat nejen dětem.

Náš tip

Recenze