Fajne jidlo - Stévie: sladká bylina z Brazílie
Stévie: sladká bylina z Brazílie

Stévie: sladká bylina z Brazílie

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

V dnešní době jsou čím dál více oblíbená alternativní sladidla. Od nezdravého bílého cukru se upouští a na řadu přichází sladidla, která jsou nejen zdravější, ale jejich sladivost je i stokrát větší než u klasického cukru. V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o stévii, sladké bylině původem z Brazílie.

 • Co je stévie?

  Jedná se o bylinu původem z Brazílie a Paraguaje, kde ji místní domorodci používali jako přírodní sladidlo. Naše tělo ji nedokáže zcela strávit. To znamená, že nás nezatěžuje zbytečnými kaloriemi, a hlavně nezvedá hladinu cukru v krvi, což jistě ocení diabetici.

  Sladivost je 300x větší než u bílého cukru

  Sladivost má 300x větší, než je klasický bílý cukr. Mohou za to látky, které se nazývají glykosidy, a ty se nachází v listech stévie. Nejznámější glykosid se jmenuje steviosid, podle kterého zdědila rostlina příznačný název.

  Výhodou je, že stévie nezanechává nepříjemnou pachuť v ústech jako jiná sladidla. Nepřispívá k tvorbě zubního kazu a snižuje množství bakterií v dutině ústní. Díky této skvělé vlastnosti se přidává stévie i do zubní pasty a zubní vody. Dokonce by měla stévie snižovat chuť na tabák a alkohol.

  Můžete ji zakoupit ve formě prášku i sirupu

  Stévie se hojně používá v Jižní Americe a Asii. Zajímavostí je, že v zemích EU byla stévie povolena teprve v roce 2012. Ale momentálně ji můžete zakoupit téměř v každém větším obchodě nebo ve zdravé výživě. Můžete ji zakoupit v podobě prášku z listů nebo rovnou celé sušené listy. Pokud si chcete stévii pěstovat sami doma, jde to také. Stačí si koupit semena na pěstování. Oblíbený je také sirup ze stévie, který je vhodný na polití snídaňové kaše nebo lívanců.

  Kde můžete stévii použít?

  Stévii používejte všude tam, kde klasický cukr. Pokud máte zakoupený prášek z listů, použijte jej do pečení nebo klidně na posypání borůvkových knedlíků. Stévií si oslaďte i kávu nebo čaj. Díky její univerzálnosti si ji v kuchyni jistě oblíbíte.

Náš tip

Recenze