Fajne jidlo - Letní hit: Veganská grilovačka
Letní hit: Veganská grilovačka

Letní hit: Veganská grilovačka

Kateřina Pavelková

Náš tip

Češi jsou milovníci grilování, přiznejte si, kdo nemá rád voňavou grilovanou klobásku nebo pěkně propečený burger? Pokud jste masožravci, vyzkoušejte veganské grilování, které vás jistě mile překvapí. A věřte, že vaši hosté často ani nepoznají, že se nejedná o maso. Odlehčete svému žaludku i planetě. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak taková veganská grilovačka vlastně vypadá.

 • Grilománie

  Grilování je oblíbená letní aktivita snad pro všechny. Je to kouzelný moment, kdy se sejde celá rodina nebo parta kamarádů. Griluje se, popíjí se a nasává příjemná atmosféra v přítomnosti lidí, které máme rádi. Pokud jste vegetarián či vegan, určitě vám nemusíme představovat alternativy masových produktů. Pokud jste ovšem milovník masa, vyzkoušejte veganské grilování a budete mile překvapeni.

  Grilovaná zelenina je základ

  Nejvíc vděčná je grilovaná zelenina, kterou můžete jíst samostatně, anebo ji připravit jako přílohu třeba ke klobásce. Zelenina se dá připravit snad na tisíc způsobů. Co je při její přípravě nejdůležitější? Olej! Zelenina totiž neobsahuje žádný tuk, takže se při grilování může lehce spálit nebo vysušit. Potřete olejem zeleninu před grilováním i během něj. Nejvíce se griluje cuketa, lilek, paprika, kukuřice, ale výborné jsou i keříčková rajčata, která chutnají po grilování velmi sladce.

  Jak zeleninu ochutit? Můžete udělat marinádu z oleje, čerstvých bylinek jako je tymián nebo rozmarýn a zeleninu v ní marinovat. Skvěle chutná zelenina i po česneku, který můžete prolisovat přímo do oleje na potření zeleniny.

  Masové alternativy

  Skvěle chutná grilované tofu, které můžete koupit již marinované, takže s ním nebudete mít žádnou práci. Lepší varianta je koupit tofu neochucené, vymačkat z něj vodu, zabalit do utěrky a dát na něj závaží. Tak se z tofu dostane veškerá přebytečná voda pryč. Následně ho můžete marinovat. Vyzkoušejte marinádu z hořčice, oleje, česneku a chilli. To vás zaručeně rozpálí.

  Hoďte si na gril třeba seitan nebo tempeh. A pokud chcete hotový vegan výrobek, jděte do jakéhokoli většího supermarketu. Určitě tam najdete klobásky nebo burger. Skvěle chutnají také žampiony nebo portobello, které vždy zakápněte citrónovou šťávou, houbová chuť ještě více vynikne. Nebojte se grilovat nemasové produkty, postup je úplně stejný jako když grilujete maso. Jen to pravděpodobně nebude tak dlouho trvat.

  Je libo dezert?

  A pokud máte chuť i na dezert, není problém ho taky připravit na grilu. Výtečné jsou špízy z jablek, ananasu a jahod. Až bude špíz hotový, zasypte ho kokosem a zavděčíte se i těm nejmenším.

  Dobrou chuť.

Náš tip

Recenze