Fajne jidlo - Potraviny pro dokonalé opálení. Znáte je i vy?
Potraviny pro dokonalé opálení. Znáte je i vy?

Potraviny pro dokonalé opálení. Znáte je i vy?

Kateřina Pavelková

Náš tip

Krásná hnědá pokožka k létu neodmyslitelně patří. Někdo se ovšem opaluje lépe a někdo hůř. Jak docílit toho, aby vaše pokožka byla krásně bronzová a opálení vám vydrželo celé léto? Poradíme vám, jaké potraviny je vhodné konzumovat, jak se bezpečně opalovat a co zvolit jako ochranu před UV zářením!

 • Léto a sluníčko je v plném proudu. Cítíte taky tu vůni moře a písek mezi prsty? A k dokonalému létu patří i dokonalé opálení. Důležitá je samozřejmě ochrana pomocí opalovacího krému, ale existují i potraviny díky kterým vaše pokožka bude ještě více opálená a zároveň vám bronzová vydrží i další měsíce. Pojďme si říct, jaké potraviny to jsou.

  Červené a oranžové potraviny

  Potraviny jako je mrkev, rajčata, paprika nebo lesní plody, obsahují betakaroten, který chrání pokožku proti spálení. Zároveň napomáhá k lepšímu opálení a udržuje pokožku dlouhodobě hnědou. Zařaďte do salátů více červených potravin nebo si dopřejte skleničku mrkvového freshe.

  Náš tip: Mrkvová šťáva BIO 500 ml JACOBY

  Čokoláda

  Kvalitní vysokoprocentní hořká čokoláda obsahuje flavonoidy. To jsou látky, které hydratují pokožku a napomáhají s její obranyschopností.

  Náš tip: EG hořká čokoláda 92% BIO 80 g VIVANI

  Měď

  Potraviny s obsahem mědi podporují tvorbu melaninu, který chrání pokožku před sluníčkem a působí jako prevence předčasného stárnutí.

  Lutein

  Možná znáte lutein ve spojitosti s jasným a ostrým viděním. Ovšem lutein dokáže i chránit naši pokožku před UV zářením a umí ji hydratovat. Lutein je nejvíce obsažen v listové zelenině, a to především v kapustě. Dále v ovoci jako je mango, papája nebo pomeranč.

  Jak získat vitamín D3?

  Vlivem slunečního záření začne kůže produkovat vitamín D3, který ovlivňuje mimo jiné i pevnost našich kostí. Nedostatek vitamínu D3 může způsobit problémy s pohybovým aparátem a snižuje imunitu. V létě nám stačí cca 30 minut na sluníčku, abychom do těla dostali vitamín D3. Ovšem v zimě je potřeba vitamín dodávat do těla pomocí doplňků stravy nebo dbát na správnou stravu a zařadit do jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na vitamín D3.

  5 rad pro bezpečné opálení

  1. Používejte kvalitní a vhodné přípravky na opalování.
  2. Hydratujte pokožku zevnitř i zvenku. Po opalování se namažte hydratujícím krémem a přes den pijte hodně vody.
  3. Vyvarujte se opalování mezi 11:00 a 14:00, kdy je sluníčko nejvíce nebezpečné.
  4. Používejte ochranu hlavy, vezměte si na pláž třeba klobouček nebo kšiltovku.
  5. Jezte potraviny, které vám pomohou s opálením a udrží vaši pokožku elastickou a hydratovanou.

  Neseďte doma a vyrazte k vodě. Právě sluníčko produkuje hormon štěstí, který se jmenuje serotonin, takže zahoďte všechny chmury stranou a hurá na krásné opálení.

Náš tip

Recenze