Fajne jidlo - Co jíst v létě, aby vás nepřepadlo horko?
Co jíst v létě, aby vás nepřepadlo horko?

Co jíst v létě, aby vás nepřepadlo horko?

Kateřina Pavelková

Náš tip

Venku už začíná být pořádné horko, teploty se každý den pohybují kolem 30 °C. Jediné místo, kam před teplem a sluníčkem utéct je bazén. Věděli jste, že se můžete ochladit i jídlem? Poradíme vám, jak nastartovat svou vnitřní klimatizaci a jakým potravinám se naopak vyvarovat.

 • Potravina nám může dodávat energii v podobě kalorií, ale také má i termoregulační účinek. Jednoduše řečeno, některé potraviny nás mohou zchladit a jiné naopak zahřát. V parném letním dni asi nebudeme mít chuť na zázvor či chilli, a v mrazivém zimním večeru si nejspíš nepochutnáme na okurkovém salátku. Zkrátka všechno má svůj čas i místo. Takové potraviny nás nejen zchladí, ale mohou i snížit pocení, které nás v létě trápí.

  Tradiční čínská medicína

  Tradiční čínská medicína dělí potraviny podle energií na Jin a Jang, kdy potraviny s ochlazujícím efektem nazýváme Jin potraviny. Tyto potraviny jsou většinou rostlinného původu, naopak živočišné potraviny mají především zahřívací efekt. Člověk je tvor bystrý a tady přichází na řadu intuice, kdy podle pocitu umíme velice dobře poznat, zda nás potravina ochladí nebo po její konzumaci budeme mít spíše ohřívající pocit.

  Stop smažení

  Jak jídlo během léta upravovat? Dlouhé pečení, vaření a smažení raději vynechte, to si nechte na podzim a zimu. Naopak snažte se jíst čerstvá a studená jídla jako jsou saláty, vhodné jsou také krátce tepelně upravená jídla či grilování, což každého jistě potěší. Dále můžete zavařovat a dopřát si třeba kvašenou zeleninu. Blanšírování a napařování si také najdou své místo.

  Syrová zelenina

  Co se týká zeleniny, nemůžete šlápnout vedle. Téměř veškerá zelenina má ochlazující efekt. Zejména to jsou ředkvičky, ledový salát, okurka, rajčata, žampion, celer, brambory, cuketa, lilek a špenát. Ideální způsob, jak do sebe dostat všechnu zeleninu, udělat něco pro své zdraví, ochladit se a zasytit jsou saláty, které v létě můžeme připravit jak k obědu, tak i k večeři.

  Náš TIP: Těstovinový Salát S Blanšírovanou Zeleninou

  Ovoce

  Obzvlášť v létě je ovoce vděčnou svačinkou nejen k vodě, ale i na výlet. Využijte lokální a sezónní ovoce. Velmi oblíbený je v létě meloun (i když se jedná o zeleninu, máme tendenci ho přirovnávat k ovoci), který obsahuje zároveň velké množství vody, a díky ní umí tělo pořádně hydratovat. Vhodné jsou i jablka, jahody, borůvky, maliny i hrozny. A pokud je vám opravdové horko, zkuste dát hrozny do mrazáku, uvidíte, jaká je to dobrota. Můžete je jíst jen tak, anebo přidat do džbánu s vodou.

  Náš TIP: Malinový milkshake

  Tekutiny

  Dodržovat pitný režim je v létě velmi důležité. Ochladit vás může zelený čaj, který by měl být vlažný, ale ne úplně ledový. Ačkoliv je to paradox, v létě vás právě ochladí vlažné tekutiny. Tělo totiž potřebuje vlažnou tekutinu ochladit, a tím ochladí i celý organismus. Pokud pijete ledové pití, je to pro tělo zátěž, a proto se bude snažit tekutiny zahřát a tím zahřeje i celé tělo. Místo zeleného čaje si můžete dát i meduňkový čaj nebo mátový. Pokud si chcete dopřát trošku toho alkoholu, bílé víno je tou správnou volbou.

  Náš TIP: Citrónový ledový čaj (Ice-tea)

  Vezměte si meloun, deku a vyrazte k vodě. Večer si udělejte skvělý salát nebo grilujte třeba cuketu a k tomu si můžete dát dobré víno, které podtrhne skvělý letní den. Čím se v létě ochlazujete vy?

Náš tip

Recenze