Fajne jidlo - Jak se zbavit závislosti na cukru?
Jak se zbavit závislosti na cukru?

Jak se zbavit závislosti na cukru?

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Bílému cukru se přezdívá tichý zabiják. A není divu. Velmi rychle si na něm vytvoří naše tělo závislost, přispívá ke kazivosti zubů i obezitě. Jak se zbavit závislosti na bílém cukru a jakou zdravější variantou ho nahradit? Vše se dozvíte v článku.

 • Bílý cukr = Tichý zabiják

  Většina Čechů má bílý cukr v oblibě. Není divu, že průměrná spotřeba bílého cukru v České republice na 1 člověka za rok je zhruba 40 kg, což je téměř dvojnásobek než doporučená denní dávka.

  Konzumace bílého cukru má mnoho nevýhod – obsahuje vysoké množství kalorií, způsobuje kazivost zubů, připravuje živnou půdu pro nežádoucí mikroorganismy jako jsou plísně, při dlouhodobé a zvýšené konzumaci se podílí na výskytu onemocnění jako je cukrovka, nemoci srdce nebo obezita. Existují ovšem přírodní náhražky bílého cukru, kterých se nemusíte bát a můžete je použít bez obav tak, jak jste zvyklí používat cukr. Jedinou nevýhodou náhražek cukru je cena, která je o něco vyšší. Ale udělat něco pro své zdraví, to za to stojí, ne?

  Vydržte 21 dnů

  Abyste si vytvořili opravdu zdravý návyk a zbavili se závislosti na cukru, vydržte alespoň 21 dní. Dávejte si také pozor na skrytý cukr, který je často záludně přimíchán do polotovarů či baleného jídla a vy o tom nemusíte ani vědět. Čtěte proto obaly potravin, pak zjistíte, že třeba i váš oblíbený chleba může být plný cukru. A pokud vás přesto začne honit mlsná? Kvalitní hořká čokoláda ji zaručeně zažene.

  Erythritol = E 968

  Jedná se o přírodní sladidlo, které chutná i vypadá jako cukr a můžete ho použít jak do pečení, tak i vaření. Díky svému nízkému glykemickému indexu a nízkému obsahu kalorií je vhodné i do redukčních diet. Erythritol nezvyšuje hladinu cukru v krvi, což jistě ocení hlavně cukrovkáři a zároveň je i šetrný k zubní sklovině. Dosahuje sladivosti až 70 %.

  Xylitol = E 967

  Xylitol neboli březový cukr pochází z březové kůry, nejčastěji skandinávské, proto je tohle sladidlo velmi oblíbené právě v severských zemí. Chutná stejně jako cukr, ale má až o 40 % méně energie. Možná ho znáte, protože se velmi často přidává do žvýkaček.

  Budeme vám držet palce, abyste se závislosti na cukru zbavili a osladili si život třeba xylitolem!

Náš tip

Recenze