Fajne jidlo - Vyrobte si lahodné domácí kešu mléko!
Vyrobte si lahodné domácí kešu mléko!

Vyrobte si lahodné domácí kešu mléko!

Kateřina Pavelková

Náš tip

Kešu je jeden z nejoblíbenějších ořechů, který Češi rádi konzumují. Ať už se jedná o pražené solené kešu, kešu v karamelu nebo čokoládě, tento ořech je populární kvůli své lahodné nasládlé krémovité chuti. Poradíme vám, jak vyrobit lahodné kešu mléko a prozradíme vám, jaký strom, na němž roste kešu, se dostal do Guinessovy knihy rekordů!

 • Největší kešu strom je větší než fotbalové hřiště!

  Kešu je plod ledvinovníku západního, což je strom, který původně rostl v Brazílii. Nyní se kešu pěstuje i ve Vietnamu, Nigérii, Indonésii, Indii a Tanzanii. 1 strom vyprodukuje až 50 kg kešu. Musí se ovšem sklízet až po cca 8 letech, protože kešu v prvních letech plození není vůbec lahodné.

  Ledvinovník západní roste jako strom klasicky do výšky, ovšem jeden kuriozní případ na světě přeci jen existuje. V brazilském městě Natal začal kešu strom, který je starý více než 140 let, růst do šířky. A tak se stal největším kešu stromem, který je od roku 1994 zapsán do Guinessovy knihy rekordů. A ptáte se, jak je tedy velký? Velikostně předčil i fotbalové hřiště!

  Nutriční hodnoty kešu

  Kešu patří k ořechům, které mají velmi vyvážené nutriční hodnoty a živiny. Obsahuje cca 18 % bílkovin, 30 % sacharidů a 44 % tuků. Dále můžeme zmínit zastoupení vitamínů B komplexu, vitamínu C, K, hořčíku a vápníku.

  Kešu natural

  Na trhu existuje celá řada variant kešu ořechů. Můžete si koupit kešu v čokoládě hořké, mléčné i bílé. Ty nejsou samozřejmě vhodné na každodenní mlsání, ale pokud vás přeci jen honí mlsná, tak je to ideální dobrůtka, která vám chuť na sladké zažene. Existuje i kešu pražené a solené, které patří nejspíš k těm nejoblíbenějším.

  Kešu mléko

  Suroviny:
  1 šálek kešu ořechů, které necháme namočit na 4 hodiny
  1 l vody
  Sladidlo (datle, sirup, med)

  Postup:Všechny ingredience dáme do mixéru a mixujeme, dokud je mléko hladké a bez kousků ořechu. Pokud se nám nedaří rozmixovat, mléko přeceďte přes plátýnko. Sladidlo dejte podle chuti, radši opatrně, aby mléko nebylo příliš sladké. Takové mléko vydrží zhruba 2 dny. Ideální na zalití vaší oblíbené granoly či müssli k snídani.

Náš tip

Recenze