Fajne jidlo - Pro milovníky kávy: 5 mýtů o kávě!
Pro milovníky kávy: 5 mýtů o kávě!

Pro milovníky kávy: 5 mýtů o kávě!

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Češi jsou prostě kávomilci! Dobré kvalitní kafe jsme zvyklí si dávat k snídani, po obědě a klidně i v průběhu dne. Káva je opředena hned několika mýty jako je například to, že údajně dehydratuje nebo je zdraví škodlivá. Je to pravda nebo se jedná o mýtus a káva je ve skutečnosti zdraví prospěšná? Podívejte se s námi na 5 mýtů o kávě!

 • 1. Káva dehydratuje

  Pokud si dáte 2-3 šálky kávy denně, na vylučování tekutin z organismu to nemá žádný vliv. Studie, které porovnávaly konzumenty, kteří pili kávu v porovnání s kávovými abstinenty poukázaly sice na větší močopudnost, ale ne na vyšší vylučování tekutin. V restauraci ke kávě často dostanete i vodu, o které si většina lidí myslí, že má doplnit tekutiny, které díky kávě vyloučíme. Voda se ale spíše podává ke kávě k tomu, aby neutralizovala chutě a zároveň rozvinula jemnou chuť kávy.

  2. Káva zvyšuje krevní tlak

  Pokud jste sváteční konzumenti kávy, potom káva opravdu může mírně zvýšit krevní tlak. V jiném případě se nemusíte bát. Výzkumy naopak ukázaly, že po zhruba 5 dnech si tělo na přítomnost kofeinu zvykne a bude ho tolerovat. Denně 2-3 šálky kávy tělu nevadí a tlak se opravdu nezvyšuje.

  3. Káva je zdraví škodlivá

  Káva obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek. Hlavní látkou je samozřejmě kofein, který povzbudí a nabudí organismus a má tedy stimulační účinky. Kofein pomáhá při sportovnímu výkonu a zlepšuje soustředění i krátkodobou paměť. Kofein se spojuje také se snížením rizika Alzheimerovy choroby a srdečních chorob. Mimo kofein káva obsahuje vitamín B12, antioxidanty a minerály.

  4. Káva v těhotenství

  Traduje se, že těhotné ženy by se měly kávě vyhýbat obloukem. Pokud si dáte šálek kávy denně, vašemu tělu ani miminku neuškodí. Odborníci tvrdí, že v průběhu těhotenství žena může zkonzumovat zhruba 120 mg kofeinu denně. Jen pro představu, šálek espressa má 70 mg kofeinu. Ovšem více kofeinu se nedoporučuje, protože potom opravdu může ovlivnit miminko. A pokud máte i přesto strach z kofeinu, existují jiné druhy kávy, které můžete pít bez obav jako špaldová nebo obilná.

  5. Kvalitní kávu si můžete dát pouze v dobré kavárně

  Spousta lidí si myslí, že kvalitní dobrou kávu si mohou dopřát pouze v kavárně, kde jim ji připraví zkušený barista. Opak je pravdou. Nemusíte se spokojit pouze s rozpustnou kávou ze supermarketu. Kupte si tu kvalitní, načtěte se, jak ji správně připravit a pronikněte do tajů alchymie kávy. Uvidíte, že vás to začne bavit a skvělá kavárna se může stát i z vaší kuchyně.

Náš tip

Recenze