Fajne jidlo - Pomůže vám vláknina s hubnutím?
Pomůže vám vláknina s hubnutím?

Pomůže vám vláknina s hubnutím?

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Vláknina je stejně důležitá jako bílkoviny, sachariny či tuky. Jedná se o složku potraviny, kterou najdeme pouze v rostlinné stravě, nikoli v živočišné. Často se na ni ale zapomíná. Jaké jsou hlavní zdroje vlákniny a proč nám může pomoci s hubnutím? Vše se dozvíte v tomto článku.

 • Rozpustná a nerozpustná vláknina

  Stravou přijímáme 2 druhy vlákniny. Rozpustnou vlákninu najdeme hlavně v ovoci, zelenině, obilovinách a luštěninách. Když prochází střevy, působí jako prebiotikum, a je tedy prospěšná pro náš organismus. Do této skupiny můžeme řadit i psyllium nebo pektin, který se ve velkém množství nachází třeba v jablku.

  Nerozpustnou vlákninu můžeme navíc najít i v řasách a houbách. Tento typ vlákniny zvětšuje objem tráveniny, a tím zrychluje průchod jídla, ale i odpadních látek z těla ven. Tělo tak čistí a detoxikuje. Pro tuto vlákninu jsou typická vlákna. A jak je poznat? Představte si, že si kousnete do ovoce a mezi zuby vám uvíznou vlákna z dužiny, tak přesně tohle je případ nerozpustné vlákniny.

  Doporučená denní dávka vlákniny

  Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 25-35 g. Věděli jste, že v České republice průměrně příjme dospělý člověk denně okolo 11-15 g vlákniny? Příčinou je hlavně nízká konzumace zeleniny, ovoce a luštěnin.

  Pokud zanedbáváte příjem vlákniny, může to vést až k cukrovce, srdečním chorobám, zažívacím potížím či hemoroidům.

  Nárazový nadměrný příjem vlákniny může vyvolat nadýmání a bolesti v břiše.

  Hlavní zdroje vlákniny

  • Celozrnné pečivo a přílohy
  • Quinoa
  • Pohanka
  • Bulgur
  • Luštěniny
  • Ořechy, semínka

  Redukce váhy

  Díky vstřebané vodě umí vláknina „nabobtnat“ a naplní tak žaludek. Snižuje chuť k jídlu a ztrácí se typická únava po větším jídle. Tímhle procesem vláknina prodlužuje trávení potravy v žaludku a způsobí to, že se cítíte nasycení. Takovou vlákninu je nejlepší přijímat přirozeně ze zdravé a vyvážené potravy. Pokud ovšem chcete vlákninu přijímat jiným způsobem, existují tabletky i prášek.

Náš tip

Recenze