Fajne jidlo - Zelený zázrak jménem Matcha!
Zelený zázrak jménem Matcha!

Zelený zázrak jménem Matcha!

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Matcha čaj zažil v ČR boom před pár lety, ovšem tento nápoj je starý více než 800 let, kdy ho připravovali buddhističtí mniši, kteří ho nazývali „elixír“. Zimu máme tu tam a jaro se nám hlásí o slovo. V této době, kdy se příroda probouzí k životu, je nejlepší čas probudit k životu i sebe a začít s pořádnou detoxikací a očistou. Jak můžete nakopnout svoje tělo a v čem se liší Matcha od obyčejné kávy? Vše se dočtete v článku!

 • Co je Matcha?

  Matcha je 100 % zelený čaj bez barviv a konzervačních látek, a je 10x silnější než běžný zelený čaj. Představte si jej jako smaragdově zelený pudr nebo prášek. Většinou se pije, ale můžete ho přidat například i do pečení, kdy vám krásně obarví třeba sušenky. A odkud se bere ta nádherná zelená barva? Nebojte se, není to žádným umělým barvivem. Matcha je opravdu panensky čistá a díky velkému množství chlorofylu je taky nádherně zelená. Výhodou je, že při pití konzumujeme celý čajový lístek, u běžného čaje tomu tak většinou není.

  Jak se Matcha sklízí?

  Čajové lístky se týden před sklizní zastíní, aby na ně svítilo jen minimum slunečního záření. Dále se pak suší a následně rozemelou na prach, ze kterého se už pak vyrábí Matcha Tea. A právě díky zastínění před sklizní si čajový lístek uchová krásně sytou barvu, která mu už zůstane.

  Matcha nebo káva?

  Matcha má vlastnost nabudit organismus a zrychlit metabolismus podobně jako káva. Otázkou je, proč bychom si měli tedy koupit dražší Matchu, když si můžeme dát silnější kávu? Za prvé Matcha obsahuje větší množství vitamínů, antioxidantů i minerálů než obyčejná káva. A za druhé, účinek tohoto zeleného povzbuzovače je úplně jiný. Pokud vypijeme kávu, povzbuzení se dostaví asi za 30 minut, a vydrží nám ani ne 3 hodiny. Za to Matcha se uvolňuje postupně během dne a nakopne nás na 3–6 hodin.

  Matcha a hubnutí

  Matcha obsahuje 137x více EGCG než jiný zelený čaj. EGCG je nejúčinnější antioxidant a spalovač tuků. Pokud pravidelně pijeme nápoj z Matchy, náš metabolismus se může zrychlit až o 40 %. Vědecké studie Oxford Academic zkoumaly pití Matchy na 35 zdravých jedincích. Rozdělili je na 2 skupiny, kdy první skupině podávali čaj s obsahem 690 mg EGCG (což je látka obsažená právě v čaji Matcha) a druhé skupině podávali nápoj s obsahem 22 mg EGCG. Po 3 měsících se zjistilo, že účastníkům první skupiny se snížil cholesterol, zmenšil se obvod pasu, klesla hmotnost a změnilo se BMI číslo.

  Pokud se potřebujete probudit ze zimního spánku a nakopnout, Matcha je pro vás to pravé zelené!

Náš tip

Recenze