Fajne jidlo - Mandle, se slupkou nebo bez?
Mandle, se slupkou nebo bez?

Mandle, se slupkou nebo bez?

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

MANDLE oloupané nebo se slupkou? To je věčná otázka. Existují názory, že mandle se slupkou mají více živin. A někdo zas tvrdí, že mandle oloupané jsou pro tělo vhodnější. Jak to s těmi mandlemi je, se dovíte v článku.

 • Koupíte si mandle, otevřete sáček a těšíte se na to až s nimi posypete svoji ovesnou kaši. Teď si ale nejste jistí, jestli mandle oloupat nebo sníst i se slupkou?

  Tohle je věčná otázka, na kterou existuje spoustu odpovědí. Pokusíme se vám objasnit, jak to tedy s těmi mandlemi je.

  Jednoznačná odpověď neexistuje. Slupka u mandlí má určitě své opodstatnění. Dodává jim totiž specifickou ořechovou chuť, i když pro někoho může být trochu nahořklá. Ovšem ve sloupce je také větší počet antinutričních látek. I když to může znít jako jazykolam, tyhle látky snižují nutriční hodnoty suroviny. Takže jednoduše řečeno, mandle se slupkou mají nižší biologickou využitelnost živin a mohou být hůř stravitelné.

  Proto můžete mandle oloupat. A jak na to?

  Nejlepší způsob je nechat přes noc namočené ve studené vodě. A ráno půjdou krásně oloupat. Tím si nechávají cenné živiny a uvolní se tak kyselina fytová, která patří do skupiny antinutričních látek. Jdou i zalít horkou vodou. Zní to jako super rychlá varianta, ale Vaše mandle nebudou tak výživné, a to by byla škoda ne?

  Dostali jste chuť na mandle?

Náš tip

Vyzkoušejte variantu se slupkou Mandle 500 g FAJNE JIDLO nebo Mandle blanšírované BIO 150 g Les Fruits du Paradis

Dejte nám vědět, jak Vám chutnaly!

Recenze