Fajne jidlo - 5 tipů jak nahradit vajíčko při pečení
5 tipů jak nahradit vajíčko při pečení

5 tipů jak nahradit vajíčko při pečení

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Pokud jste vegani nějaký ten pátek, asi si umíte hravě poradit i s pečením. Jelikož téměř v každém receptu najdete vajíčko, je potřeba ho něčím nahradit, aby těsto dobře drželo. Jestli s veganstvím teprve začínáte, anebo chcete vyzkoušet pečení bez vajíčka, máme pro vás pár tipů, jak nahradit vajíčko například v bábovce.

 • Veganská náhrada vajec

  Začneme úplně tím nejjednodušším. Slyšeli jste už o veganském vajíčku? Jedná se většinou o sypkou světlou směs, kterou smícháte s vodou a vajíčko máte na světě. Dokonale vám ho nahradí a v těstě funguje skvěle. A nejlepší na tom je, že tuto směs můžete použít na obalování květáku nebo do bramboráků. Ve složení většinou dominuje sójová mouka spolu s kukuřičnou.

  Náš TIP: Náhrada vajec na pečení a vaření 200g

  Hraška

  Hraška je primárně vyrobena z hrachu, ale nebojte se, že by byla chuť nějak výrazná a palačinky by chutnaly po hrachu. V těstě chuť hrašky ani nepoznáte. Můžete s ní obalovat cokoli, co chcete smažit, anebo přidat do jakéhokoli těsta místo vajíčka. Je výborná na zahuštění polévek, omáček nebo jako základ do pomazánek. Skvělé na ní je to, že můžete podpořit českou firmu z Brna, která hrašku vyrábí.

  Náš TIP: Hraška na zahušťování - jemná 1 kg Ceria

  Lněné semínko

  Lněné semínko obsahuje velké množství omega 3 a existuje v tmavé variantě, anebo ve světlé jako lněné semínko zlaté. Lžičku semínek dáte do misky a zalijete vodou. Kolem semínka se vytvoří mazlavý obal, který vám zaručí to, že těsto drží perfektně pohromadě. Důležité jsou lněná semínka drcená. Pokud si zakoupíte lněná semínka celá, je potřeba je namlít nebo nadrtit doma.

  Náš TIP: Lněné semínko drcené BIO 250g RINATURA

  Chia semínka

  Chia semínka fungují na podobném principu jako lněná semínka. Je potřeba je namočit do vody, aby nabobtnaly a vytvořili kolem sebe mazlavou schránku. Takto připravený chia gel použijte klasicky místo vajíčka, všude tam, kde je potřeba. Hodí se také na obalování zeleniny nebo tofu. A pokud je nechcete použít místo vajíčka, udělejte si sladký chia puding s ovocem a máte ke kafíčku parádní dezert.

  Náš TIP: Chia semínka BIO 500 g FAJNE JIDLO

  Hedvábné tofu

  Tento druh tofu je velmi jemný, hodí se proto do receptů, kde je potřeba 1 vejce. Nejideálnější je pro kynutá těsta, protože hedvábné tofu jim umí dát vlhkost a vláčnost. Hedvábné tofu obohatí těsto také na bílkoviny a vlákninu.

  Typů na to, čím nahradit vejce je spousta jako například banán, jablečné pyré nebo arašídové máslo. Vyzkoušejte nějaký recept podle našich tipů a dejte nám vědět, jak to dopadlo.

Náš tip

Recenze