Fajne jidlo - Úžasný účinek mandlí na naše zdraví!
Úžasný účinek mandlí na naše zdraví!

Úžasný účinek mandlí na naše zdraví!

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

MANDLE je od přírody zázračná surovina. Víte, že působí proti stresu a upravuje hladinu cholesterolu? V článku se dozvíte vše o tomto zázraku a prozradíme vám, proč je milují hlavně vegani!

 • Kdo by neměl rád MANDLE?

  Jsou oblíbené hlavně pro své všestranné využití v kuchyni. Dají se připravit naslano i sladko. Můžete z nich udělat dort, koláč, salát, karbanátky nebo třeba pomazánku. Kdy jsou nejoblíbenější surovinou asi všichni víme. Je to období Vánoc! Vánočka nebo cukroví bez mandlí není ono, to ví každá správná hospodyně. Jó mandle o Vánocích, to je to pravé ořechové!

  Mandle mají příznivý vliv na naše zdraví, patří totiž k ořechům s nejvíce živinami. Jsou bohaté především na vápník, hořčík, draslík a zinek. Obsahují také vitamíny skupiny B a vitamín E.

  Je to oblíbená pochoutka mezi vegetariány a vegany pro svůj obsah bílkovin, který je zhruba 20 %.

  Hodně lidí se mylně domnívá, že mandle nepatří do zdravého stravování kvůli obsahu tuku. Ano, je pravdou, že tato úžasná surovina obsahuje kolem 50 % tuku. Není ovšem tuk jako tuk! Mandle mají tuk zdravý, který by neměl ve vyváženém jídelníčku chybět. Jedná se o nenasycené masné kyseliny, které jsou významné pro udržení normální hladiny cholesterolu, proto by je měli konzumovat ti, co mají s cholesterolem problémy.

  Jak mohou být mandle ještě prospěšné?

  Patří mezi přírodní antioxidanty. Že nevíte, co to je? Představte si, že kolem nás poletují spoustu škodlivin a nástrah tzv. volných radikálů, které se snaží naše tělo zničit nebo oslabit. Antioxidanty umí na sebe vázat tyto volné radikály a ochránit naše tělo. Mandle jsou tedy výborným pomocníkem při intenzivním cvičení, stresu, kouření, vysoké hladiny cukru v krvi nebo nedostatek kyslíku v organismu.

  Doporučené dávkování je hrstka mandlí denně v jakékoli podobě.

Náš tip

Zkusili jste někdy pražené mandle? Dáme Vám TIP jak na ně! Vysypte a rozprostřete je na plech. A opékejte v troubě na 180 °C asi 5-10 min. Jen tak zlehka do hněda. A pozor, abyste je nespálili. Uvidíte, jaká to bude dobrota.


Vyzkoušejte mandle v BIO kvalitě např. Mandle 1 kg Les Fruits du Paradis

Recenze