Fajne jidlo - Jak na domácí oříškové máslo?
Jak na domácí oříškové máslo?

Jak na domácí oříškové máslo?

Kateřina Pavelková

Náš tip

Zbyly vám po Mikuláši či Vánocích arašídy a nevíte co s nimi? Poradíme vám, jak si vyrobit domácí oříškové máslo nejen z arašídů.

 • Oříšková másla jsou čím dál více populární nejen pro svou výživovou hodnotu, ale také pro svoji univerzálnost a skvělou chuť. V supermarketu koupíte především máslo arašídové, ale v oblibě jsou i másla mandlové, z kešu nebo lískooříškové. Dá se říct, že takové máslo můžete vyrobit z jakýchkoli ořechů, které máte doma.

  Co budeme potřebovat?

  Abyste vytvořili opravdu hladké máslo, třeba i z tvrdých mandlí, budete potřebovat výkonný mixér. Pokud použijete tyčový mixér nebo sekací nádobu, je více než pravděpodobné, že nedosáhnete tak hladké konzistence jak při použití výkonného stolního mixéru.

  A pak si už jen připravte ořechy, ze kterých chcete máslo připravit. Do stolního mixéru potřebujete větší množství, zhruba 400 g.

  A poslední věc, kterou si připravte je špachtle, stěrka nebo vařečka. Při mixování se bude máslo lepit na stěny mixéru, a je tedy potřeba toto máslo ze stěn setřít a vrátit zpět do mixéru.

  Namočit nebo opražit?

  Před samotným mixováním si můžete ořechy předem připravit. První způsob je, že je na několik hodin namočíte do vody. Jsou pak lépe stravitelné a výživnější.

  Druhým způsobem je pražení. Na plech vysypte ořechy a při teplotě 170 °C je pečte dozlatova. Budou se lépe mixovat, provoní vám celý byt a máslo dostane ještě krásnější zlatavou barvu.

  A jde se na to!

  Do mixéru vsypte opražené nebo namočené ořechy bez vody a mixujte. V první fázi se vám vytvoří ořechová mouka a z ní se začne tvořit pasta. Jak se tuk z ořechů bude mixováním zahřívat, máslo dostane tu správnou konzistenci a pak ho můžete naplnit do uzavíratelných sklenic. Takto hotové máslo vydrží v lednici několik týdnů. Ovšem pokud ho někdo dřív nesní.

  Jaké je vaše nejoblíbenější ořechové máslo a proč jste ho ještě nezkusili vyrobit sami doma?

Náš tip

Recenze