Fajne jidlo - Proč nás čočka nadýmá a jak se tomu vyhnout?
Proč nás čočka nadýmá a jak se tomu vyhnout?

Proč nás čočka nadýmá a jak se tomu vyhnout?

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Čočka i ostatní druhy luštěnin nejsou velmi oblíbené v českém jídelníčku a důvod je jednoduchý. Mnozí z nás mají problém s nadýmáním po konzumaci čočky. Co to způsobuje a jak se nadýmání vyhnout?

 • Co čočka obsahuje?


  Čočku a všeobecně všechny luštěniny je dobré na podzim zařadit více do našeho jídelníčku. Dopřejeme tak tělu důležité vitamíny skupiny B, fosfor, vápník, síru, železo, draslík, selen a lecitin. To, co je na čočce nejcennější, je její obsah bílkovin, který dosahuje až 25 %, proto je oblíbenou surovinou v jídelníčku veganů či vegetariánů. Bílkoviny obsažené v čočce jsou také lehce stravitelné, takže nezatěžují náš organismus.

  Druhy čočky


  Druhy čočky se mohou lišit tvarem, velikostí i barvou, která je žlutá, hnědočervená, zelená nebo černá. Druhů je nespočet, tady jsou ty nejčastější, které i vy můžete zařadit do svého jídelníčku.

  • Žlutá čočka – tato čočka obsahuje velké množství vitaminu B6 a hodí se k přípravě indické kuchyně
  • Zelená čočka – nejoblíbenější druh u nás, obsahuje vysoké množství železa a vlákniny a téměř žádný tuk
  • Červená čočka – výhodou je rychlá příprava, vhodná k přípravě polévky či karbanátk
  • Černá čočka (Beluga) – po uvaření drží svůj tvar a nerozpadá se, díky svému nízkému glykemickému indexu je skvělá do redukčních diet

  Co způsobuje nadýmání?


  Čočka nás může nadýmat pro svůj vysoký podíl vlákniny, bílkovin, ale především kvůli obsahu antinutričních látek. Pokud neumíme správně čočku připravit, může se stát, že nás bude nadýmat a my se jí tak budeme vyhýbat. Antinutriční látky nejdou zničit vařením, ale dají se rozpustit ve vodě. Proto je důležité luštěniny namáčet, namočenou vodu vylít a uvařit luštěniny ve vodě nové. Takto připravené luštěniny ztrácí až 40 % těchto látek, které nás mohou pořádně potrápit.

  Takže nebojte se konzumace čočky a jiných luštěnin, pokud je správně připravíte, nadýmání bude pryč a své tělo posílíte v tomto sychravém období.

Náš tip

Recenze