Fajne jidlo - Kuskus – obilovina nebo těstovina?
Kuskus – obilovina nebo těstovina?

Kuskus – obilovina nebo těstovina?

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

I když vypadá spíše jako obilovina, přesto řadíme kuskus mezi těstoviny. Je vyroben většinou z tvrdozrnné pšeničné krupice. Kuskus pochází z africké kuchyně, kde se i dnes tradičně vyrábí. V čem tato výroba spočívá a proč se řadí kuskus mezi dietní potraviny?

 • Tradiční výroba kuskusu


  Výroba přitom není vůbec jednoduchá. První se musí rozemlít pšenice na krupici a k ní se přidá mouka, voda a sůl. Vytvoří se hrudky, které se musí rozdrtit na malinké kuličky a ty se potom suší na slunci. Než byste si chtěli tuto marockou těstovinu dát k obědu, trvalo by to určitě několik dní. V těchto zemí občas ještě kuskus barví pomocí dýně nebo šafránu. Naštěstí žijeme v době, kdy si tento pokrm můžeme koupit a dopřát si jej v nejlepší kvalitě, především celozrnný a BIO.


  Kuskus nejen do diety


  Ne nadarmo se řadí kuskus do dietního jídelníčku, je totiž zdrojem vitaminu B, E, fosforu, hořčíku, zinku, železa a vápníku. Kuskus řadíme mezi nízkokalorické potraviny. K přípravě pokrmu ho stačí opravdu málo, krásně nám totiž nabobtná, a proto se hodí do redukčních jídelníčků a nejrůznějších diet. Zaručeně vás zasytí na dlouhou dobu.


  Využití v kuchyni


  Není moc potravin, které jsou tak univerzální k použití v kuchyni jako je kuskus. Používá se naslano i sladko. Výborný je jako příloha, třeba ke grilované zelenině či zavářka do polévky. Můžete s ním plnit nejrůznější zeleninu jako je paprika nebo žampiony. V kavárnách či čajovnách se můžete setkat i s kuskusem nasladko. Kuskus s jogurtem, skořicí, švestkami a jablky je nebe v puse!

  A jaký tým jste vy, sladký nebo slaný?

Náš tip

Vyzkoušejte některý výrobek např. Kuskus celozrnný BIO 500 g BIOHARMONIE nebo již připravený polotovarKuskus se sušenými rajčaty BIO 2 x 80 g PROBIO


Jeden z našich receptů:
Kuskus se zeleninou

Recenze