Fajne jidlo - Chcete mít krásné vlasy? Jezte dýňová semínka!
Chcete mít krásné vlasy? Jezte dýňová semínka!

Chcete mít krásné vlasy? Jezte dýňová semínka!

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Dýňové semínko má jemně oříškovou chuť a hodí se jak do teplé, tak i studené kuchyně. Všichni jej známe buď opražené se solí nebo nasladko třeba jako dýňový koláč. Věděli jste ale, že dýňové semínko příznivě působí na vlasy, nehty a pleť?

 • Bohatý zdroj zinku


  Dýňové semínko je bohatým zdrojem zinku, ten je důležitý pro stavbu kostí a tkání v těle. Často je právě zinek spojován s vlasy a pletí. A je tomu opravdu tak! Zinek příznivě působí na kvalitu vlasů, používá se při léčbě alopecie (vypadávání vlasů) a při léčbě akné. Právě tito lidé, trpící na vypadávání vlasů či problémy s pletí, mají tohoto minerálu nedostatek. Je dobré tedy zinek užívat pravidelně a preventivně. Můžete jej samozřejmě užívat ve formě doplňků stravy, ale nejlepší způsob, jak ho dostat do těla, je v přirozené a vyvážené stravě.


  Vlastnosti dýňových semínek


  Nejen vlasy a pleť vám poděkují při konzumaci dýňových semínek. Další výhodou konzumace této zázračné potraviny je to, že umí snižovat hladinu cholesterolu, povzbuzuje krevní oběh a čistí střeva. Dýňová semínka jsou skvělým zdrojem omega-3 a vitamínů jako jsou A, E, D, B1, B2, B3, B5, B6, B12 a kyseliny listové. Z minerálů stojí za zmínku vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen a draslík. A kolik toho denně sníst? Doporučená denní dávka je zhruba 1-2 lžíce semínek denně.

  Je neuvěřitelné, kolik živin a prospěšných látek se skrývá v tak malém semínku. Je to opravdový elixír zdraví! A přitom je celkem jednoduché tyto semínka do našeho jídelníčku zařadit.


  Využití v kuchyni


  S dýní jako takovou ještě moc pracovat neumíme, známe dýňovou polévku a občas se tu a tam v kavárně objeví nějaký ten dýňový cheesecake. Se semínky je to jiná písnička, ty můžete dát totiž kamkoli! Posypat si je můžete na salát jak sladký, tak slaný nebo i na tu dýňovou polévku. Hodí se i do pečení, do nejrůznějších buchet, koláčů, krekrů nebo i do chleba. A kdo rád mlsá večer u televize, může si připravit zdravější verzi zobání – lehce orestovat semínka se solí nebo i s chilli, a to je teprve mňamka!

Náš tip

Vyzkoušejte BIO Dýňová semínka a zkuste vymyslet svůj originální a jedinečný recept z dýňových semínek. Jsme na něj zvědaví, a proto jsme se rozhodli, že ten nejzajímavější zveřejníme na našem webu, inspirace není nikdy dost! Můžete ho poslat na náš Facebook, Instagram či e-mail. Budeme se těšit.


Jeden z našich receptů:
Müsli tyčinky dýňovo-slunečnicové

Recenze