Fajne jidlo - Chcete mít krásné vlasy? Jezte dýňová semínka!
Chcete mít krásné vlasy? Jezte dýňová semínka!

Chcete mít krásné vlasy? Jezte dýňová semínka!

Kateřina Pavelková

Dýňové semínko má jemně oříškovou chuť a hodí se jak do teplé, tak i studené kuchyně. Všichni jej známe buď opražené se solí nebo nasladko třeba jako dýňový koláč. Věděli jste ale, že dýňové semínko příznivě působí na vlasy, nehty a pleť?

 • Bohatý zdroj zinku


  Dýňové semínko je bohatým zdrojem zinku, ten je důležitý pro stavbu kostí a tkání v těle. Často je právě zinek spojován s vlasy a pletí. A je tomu opravdu tak! Zinek příznivě působí na kvalitu vlasů, používá se při léčbě alopecie (vypadávání vlasů) a při léčbě akné. Právě tito lidé, trpící na vypadávání vlasů či problémy s pletí, mají tohoto minerálu nedostatek. Je dobré tedy zinek užívat pravidelně a preventivně. Můžete jej samozřejmě užívat ve formě doplňků stravy, ale nejlepší způsob, jak ho dostat do těla, je v přirozené a vyvážené stravě.


  Vlastnosti dýňových semínek


  Nejen vlasy a pleť vám poděkují při konzumaci dýňových semínek. Další výhodou konzumace této zázračné potraviny je to, že umí snižovat hladinu cholesterolu, povzbuzuje krevní oběh a čistí střeva. Dýňová semínka jsou skvělým zdrojem omega-3 a vitamínů jako jsou A, E, D, B1, B2, B3, B5, B6, B12 a kyseliny listové. Z minerálů stojí za zmínku vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen a draslík. A kolik toho denně sníst? Doporučená denní dávka je zhruba 1-2 lžíce semínek denně.

  Je neuvěřitelné, kolik živin a prospěšných látek se skrývá v tak malém semínku. Je to opravdový elixír zdraví! A přitom je celkem jednoduché tyto semínka do našeho jídelníčku zařadit.


  Využití v kuchyni


  S dýní jako takovou ještě moc pracovat neumíme, známe dýňovou polévku a občas se tu a tam v kavárně objeví nějaký ten dýňový cheesecake. Se semínky je to jiná písnička, ty můžete dát totiž kamkoli! Posypat si je můžete na salát jak sladký, tak slaný nebo i na tu dýňovou polévku. Hodí se i do pečení, do nejrůznějších buchet, koláčů, krekrů nebo i do chleba. A kdo rád mlsá večer u televize, může si připravit zdravější verzi zobání – lehce orestovat semínka se solí nebo i s chilli, a to je teprve mňamka!

Náš tip

Vyzkoušejte BIO Dýňová semínka a zkuste vymyslet svůj originální a jedinečný recept z dýňových semínek. Jsme na něj zvědaví, a proto jsme se rozhodli, že ten nejzajímavější zveřejníme na našem webu, inspirace není nikdy dost! Můžete ho poslat na náš Facebook, Instagram či e-mail. Budeme se těšit.


Jeden z našich receptů:
Müsli tyčinky dýňovo-slunečnicové

Recenze