Fajne jidlo - Trápí vás nadýmání? Možná je to mlékem.
Trápí vás nadýmání? Možná je to mlékem.

Trápí vás nadýmání? Možná je to mlékem.

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

V dnešní době se čím dál více setkáváme s nesnášenlivostí či alergií na živočišná mléka. Někdo odmítá mléko kvůli etickým nebo náboženským důvodům a někdo zkrátka kvůli těm zdravotním. Naštěstí existují rostliny, z kterých se dá takový nápoj vyrobit. A jde to i bez laktózy!

 • Laktózová intolerance


  Pokud patříte mezi ty, kteří trpí laktózovou intolerancí, zřejmě vám chybí enzym tzv. laktáza. Tento enzym totiž rozkládá mléčný tuk, a pokud jej nemáte, nemůže se tuk řádně rozložit. Co to má za následek? Po vypití mléka nebo snězení mléčných výrobků se budete cítit nafouknutí, budete pociťovat nadýmání a plynatost. S věkem se tato nemoc zhoršuje, musíte vysadit mléko i výrobky z něho a při léčbě se doporučuje zvýšit příjem vápníku. Ale nebojte, nic není ztraceno a svého oblíbeného mléka se nemusíte vzdát nadobro. Naštěstí existují způsoby, jak mléko nahradit i pro ty, kteří jej nemohou nebo nechtějí pít.


  Rostlinné nápoje


  Ano, čtete správně. Podle legislativy se nemůže jednat o mléko, proto jej budeme nazývat rostlinným nápojem.
  Výhodou je, že rostlinný nápoj neobsahuje cholesterol, je snadněji stravitelný, neobsahuje laktózu ani nasycené tuky.
  Vyrábí se z rostliny či její části, které se mechanicky rozdrtí a mísí s vodou s následnou filtrací. Někdy se do nápoje mohu přidávat navíc živiny jako jsou vitamíny či minerály. Takový nápoj se může vyrábět třeba z mandlí, rýže, sóji nebo kokosu.


  Jak vybírat kvalitní rostlinný nápoj?


  Rostlinné nápoje nejsou až tak velká novinka, na trhu již existuje spousta výrobců i variant. Jak se ale v těch nápojích vyznat? Důležité je označení BIO. A není to jenom klišé! U těchto výrobků je to obzvlášť důležité. Máte jistotu, že ve výrobku nejsou zbytky pesticidů, není chemicky ošetřen, nebudou tam zvýrazňovače chuti, konzervanty, stabilizátory či chemická barviva.
  Důležité je také, abyste vybírali nápoje s vysokým obsahem základní suroviny. Například mezi nejkvalitnější rýžové nápoje patří ty, které obsahují více jak 17 % rýže.
  Některé produkty mohou být obohaceny vápníkem, ten se vyrábí z řas. Obsah vápníku v takovém nápoji se většinou pohybuje kolem 120mg/100ml – je to stejné nebo větší množství vápníku než v mléce kravském.


  Kde ho použít?


  Úplně jednoduše-všude! Tyto rostlinné nápoje mají skvělou výhodu, že je můžete použít úplně všude tam, kde jste doposud používali kravské mléko. Hodí se do sladkého či slaného pečení, kaší, palačinek, kávy nebo smoothie. A možná, že budete příjemně překvapeni chutí, kterou tyto nápoje mají. Když se totiž napijete, ucítíte čistou chuť suroviny, z které je nápoj vyroben. Nevěříte? Vyzkoušejte a uvidíte, jak jednoduché je vyřadit z jídelníčku laktózu.

Náš tip

Rotlinné nápoje jsou baleny nejen v 1 litrovém, ale i 250 ml balení. Malé 250 ml balení je vynikající jako svačina do botohů při vašich cestách.

Rýžový kokosový nápoj BIO 250 ml ISOLA BIO

Rýžový mandlový nápoj BIO 250 ml ISOLA BIO


Vyzkoušejte některé z našich receptů, kde jsme použili rostlinné nápoje:
Veganské muffiny
Hrášková polévka

Recenze