Fajne jidlo - Vločky nemusí být jenom ovesné
Vločky nemusí být jenom ovesné

Vločky nemusí být jenom ovesné

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Vločky jsou oblíbená potravina hlavně při dietě. Všichni známe vločky ovesné a z nich ty nádherně barevné snídaňové kaše. Víte, že existují vločky i z pohanky nebo rýže a že se dají připravit i naslano? V článku se dozvíte, jaké vločky najdete na trhu a kde všude je můžete v kuchyni použít.

 • Vločky jsou zdrojem komplexních sacharidů a jsou odpradávna základní surovina našeho stravování. Sacharidy umí ovlivňovat hladinu krevního cukru a snižují riziko vzniku diabetu 2.typu. Obsahují velké množství vlákniny, která má za následek lepší trávení, detox a očistu organismu. Vločky umí absorbovat vodu, takže vám stačí malé množství a cítíte se plní, proto je oblíbená i mezi lidmi, kteří chtějí redukovat svou váhu. Vločky se vyrábí tak, že se zrna očistí, oloupou, napaří, lisují ve válcích a poté suší. Obsahují prospěšné látky jako je vápník, lecitin, fosfor, draslík, zinek, mangan či křemík.

  S lepkem nebo bezlepkové?


  Oblíbené jsou i díky svému obsahu obilné bílkoviny, která se nazývá lepek (gluten). Pokud má někdo s lepkem problém a musí dodržovat bezlepkovou dietu, není to ani u vloček žádný problém, lze je jednoduše sehnat i v bezlepkové variantě.

  Druhy vloček


  Vločky totiž nejsou jenom ovesné, které jsou možná nejoblíbenější, ale existuje spousta jiných variant. Mezi populárními jsou i jáhlové či rýžové.Víte proč?

  Spousta lidí se bojí konzumovat vločky kvůli problému s nadýmání. Vločky jáhlové a rýžové jsou lehce stravitelné, takže jsou vhodné při zažívacích problémech. Pokud vám chutná přirozeně bezlepková surovina pohanka, můžete sáhnout i po pohankových vločkách, které obsahují rutin. Ten by nás měl zajímat pro svou funkci zpevnění cév.

  A pokud máte problémy s cholesterolem, na to jsou mistři zase vločky ječné. Zkrátka, když si vybíráte, jaké vločky použít, nemůžete vybrat špatně. Každý druh je prospěšný něčím jiným. Na trhu najdete neméně oblíbené vločky pšeničné, žitné, rýžové, špaldové nebo i vločky quinoa.

  Jak použít vločky v kuchyni?


  Těch možností je několik, nejčastěji je známe nasladko. Nejoblíbenější jsou různé snídaňové kaše, kdy si s tím můžete opravdu vyhrát a nazdobit nejrůznějším ovocem, ořechy anebo polít sirupem. Taková kaše se dá udělat i naslano, třeba s žampiony a tofu. Vločky jsou vhodné i jako zavářka do polévky, můžete z nich upéct dort, sušenky anebo udělat výborné karbanátky k letní grilovačce. Zkrátka těch možností je opravdu spoustu.

Náš tip

Zkuste BIO Ovesné vločky od PROBIO a pokud se nebojíte vyzkoušet něco jiného než starou zaručenou klasiku, máme pro vás BIO Quinoa vločky od Les fruits du paradis anebo BIO Vločky rýžové od PROBIO.

My vám můžeme poradit, ale vybrat už si musíte sami. Zajímá nás vaše volba, a proto vyfoťte, co dobrého jste ukuchtili, jaké vločky jste vybrali a neváhejte nás označit buď na našem Instagramu nebo třeba na Facebooku. Budeme se těšit na vaše výtvory.

Recenze