Fajne jidlo - Oslaďte si život - agávový a datlový sirup
Oslaďte si život - agávový a datlový sirup

Oslaďte si život - agávový a datlový sirup

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Přiznejme si to! Bez cukru vydrží málokdo. Je naším společníkem už dlouhá léta. Většina lidí využívá spíše klasický bílý cukr, ale zajímali jste se někdy o alternativu tohoto nezdravého sladidla? Znáte sirupy z agáve nebo třeba z datlí? V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o AGÁVOVÉM a DATLOVÉM SIRUPU.

 • Agávový sirup


  Přeneseme se do subtropů a tropů Ameriky, kde má tato rostlina svůj domov. Jedná se o kaktus, z kterého se získává šťáva, a z ní se vyrábí sirup, který se řadí mezi přírodní sladidla. Agáve používali už staří indiáni k léčení všech neduh.

  Sirup obsahuje kolem 80% šťávy z této rostliny, zbytek tvoří převážně voda. Výhodou je, že má nízký glykemický index, a to kolem 30. Pro srovnání cukr má glykemický index něco okolo 90! Znamená to, že nezvedá hladinu cukru v krvi tak rychle jako cukr nebo med. Nevýhodou může být to, že obsahuje velké množství fruktózy (ovocný cukr) kolem 70-90 %.

  Takže jednoduše řečeno, agávový sirup si dopřejte, ale znáte to, nic se nemá přehánět, takže s ním opatrně. A nakonec ještě ekonomická výhoda pro vás, agávový sirup sladí více než cukr, takže ho stačí malé množství a vydrží vám dlouho. Anebo taky ne, protože chutná skvěle a může se stát, že se po něm u vás doma jen zapráší.


  Datlový sirup


  Z Ameriky se přesuneme do zemí severní Afriky a přední Asie. Seznamte se s datlemi!

  Je to plodina vysoké rostliny, která má spoustu blahodárných účinků na naše zdraví. Obsahuje vitamín E, biotin, vitamín B5, vápník a draslík. Je to dobrý pomocník na problémy se zácpou a pomáhá nám se soustředit.

  Díky svému obsahu cukru, který rostlinu chrání před vyschnutím, je oblíbená i mezi sportovci, protože jim dodává potřebnou energii.

  Existují i studie o tom, že datle mají antibakteriální účinky. Výhodou může být i to, že oproti bílému cukru nezatěžuje slinivku a nepřekyseluje žaludek.

  Oba sirupy se úžasně hodí na oslazení nápojů, palačinek, lívanců, kaše anebo třeba k oslazení rajské omáčky. Můžete je použít i na slazení čaje nebo kávy.

Náš tip

Nevíte, kde sehnat poctivé sirupy v BIO kvalitě?

Máme pro vás TIP! Vyzkoušejte sirupy od Les Fruits du Paradis. BIO Datlový sirup nebo BIO Agávový sirup v krásném recyklovatelném obalu. A věřte, že když ochutnáte, nezůstanete jen u jednoho balení. Dobrou chuť!

Recenze